Karpuz hem serinletiyor hem de sağlığınızı koruyor!

Sıcak yaz günlerinin eşsiz ferahlatıcısı karpuz, imdadımıza yetişiyor. Karpuz, sadece hararetinizi almakla kalmıyor doygunluk hissi sağlayıp diyetinize de yardımcı oluyor...

Bersu Ekinci
-A A+

Yaz, yüzünü göstermekte epey bir nazlandı bu sene ama bir geldi, pir geldi. Hava ısındı, sıcak bunaltmaya başladı. Neyse ki; sıcak yaz günlerinin eşsiz ferahlatıcısı karpuz, imdadımıza yetişiyor. Karpuz, sadece hararetinizi almakla kalmıyor doygunluk hissi sağlayıp diyetinize de yardımcı oluyor...

Bu sıcak yaz günlerinde şöyle buz gibi soğutulmuş bir karpuz dilimine kim hayır diyebilir ki?

Ben demiyorum, siz de demeyin. 

Karpuz, harika bir atıştırmalık. Son derece düşük kalorili (büyük bir dilimi sadece 86 kalori), çok az yağ içeriyor. Kolesterolsüz üstelik. İnsan daha ne ister ki bir gıdadan? Bitmedi ama...

Mükemmel bir sıvı kaynağı

İçeriğinin yüzde 90'ından fazlası su. Yeterli sıvı almanın sağlıklı yaşam için hayati olduğunu defalarca söyledim. Sıvı alımı, kilo vermenin de anahtarlarından. Dolayısıyla karpuz yiyerek diyetinize yardımcı oluyorsunuz. Daha çok idrara çıkıp şişkinliklerden kurtuluyor, vücudunuzdan ödem atıyorsunuz. 

Doygunluk hissi veriyor

Kilo vermenin formülü basit aslında: Sağlıklı besleneceksiniz, bol yağlı, tuzlu şekerli atıştırmalıklardan, hazır gıdalardan uzak duracaksınız, bol sıvı tüketip egzersiz yapacaksınız. 

Burada önemli olan konulardan biri, doygunluk hissini yakalamak. Bir başka deyişle, sizi daha uzun süre tok tutacak gıdalara yönelmek. Doygunluk hissi için harika yiyeceklerden biri de karpuz. Her bir dilimiyle günlük lif ihtiyacınızın yüzde 5'ini karşılayabilirsiniz. Bu da bildiğiniz gibi, hazmı yavaşlatıp doygunluk hissi veriyor kişiye. Yukarıda karpuzun yüzde 90'ından fazlasının sudan oluştuğundan bahsettik. Bu, doygunluk hissinizin daha uzun sürmesine yardımcı oluyor. Üstelik doğrudan sıvı alımından daha etkili bir yöntem. Gıdalardan alınan sıvıların midede çözülme süreci daha uzun. Yani sıvı daha uzun süreyle midenizde kalıyor. Karpuzun bu özelliği, yemekten aldığınız tatmini de artırıyor. 

Sağlıklı bir yaşam için 

Diyetinize yardımının yanı sıra karpuzun genel sağlığınız için de çok önemli katkıları var. Kan basıncınızı yani tansiyonunuzu dengeleyerek kalp-damar rahatsızlığı riskinizi azaltıyor.  A, C ve B6 vitamini bakımından zengin, içeriğindeki likopin ve diğer mineral ve vitaminler sayesinde bazı kanser türlerine karşı kişiyi koruyor. 

Uzun lafın kısası; siz siz olun bu sıcak günlerde meyve ihtiyacınızı karpuz ile giderin. Hem serinleyecek hem de sağlığınızı basitçe korumuş olacaksınız. 

Zaten bu sıcaklar da karpuzsuz geçmez. Öyle değil mi?

Bersu Ekinci

Bütünsel Beslenme Danışmanı

Bu içeriğe yorum yapın

0 Yorum