Cinsel istismar düzenlemesi ve Bekir Bozdağ'ın bize anlattıkları

Gece yarısı apar topar Meclis'e getirilen cinsel istismar suçlarına ilişkin düzenlemede neler var bir bakalım!

Deniz Temur
-A A+

19 Kasım'ın Dünya Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü olduğunu biliyor muydunuz?

Bilmiyorsanız üzülmeyin bizleri yönetenler de bilmiyor çünkü!

Eğer biliyor olsalardı 19 Kasım'ın arefesinde cinsel istismar suçundan hüküm giyenlerin mağdurlarıyla evlenmeleri halinde haklarındaki cezanın erteleyecek garabeti Meclis'e getirip üstüne bir de kabul etmezlerdi.

19 Kasım'ın ne olduğuna dair en ufak bir fikirleri olsaydı düzenlemeyi 17 Kasım gecesi Meclis'e getirmeye utanır, belki de biraz ötelerlerdi.

Bunu bile yapmadılar!

Peki gece yarısı apar topar Meclis'e getirilen bu düzenlemede neler var bir bakalım!

Teklifin tam metninde yazanlar şöyle:

"... Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın, 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 231'inci maddesindeki koşullara bakılmaksınız, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süreci içinde evliliğin, failin kusuruyla son ermesi halinde fail hakkındaki hüküm açıklanır ve cezanın infazına devam olunur.

Devam ediyor...

Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine ve infazın ortadan kaldırılmasına karar verilir."

Ne anladınız? 

Anlaması zor değil mi?

Kimse mevzuyu tam olarak anlamadığı için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ önce sosyal medyadan ardından da gazetecilere yaptığı açıklamayla teklifin ne anlama geldiğini uzun uzun açıkladı. 

TECAVÜZE UĞRAYAN ÇOCUK TECAVÜZCÜYLE Mİ EVLENECEK?

Düzenlemeye ilişkin en büyük eleştiri 'tecavüze uğrayan çocuk tecavüzcüyle evlenirse tecavüzcünün cezasından kurtulacağı' yönünde oldu. 

Bozdağ açıklayınca anladık!

Düzenleme 'tecavüzcüleri' kapsamıyor. "Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden" dedikleri şey TECAVÜZMÜŞ!

Yani tecavüze dönüşmemiş cinsel istismar suçlarından hüküm giyenler bu düzenlemeden yararlanacak.

Yani cinsel istismar affedilebilir ama tecavüz asla!

Oysa ki tecavüz cinsel istismarın sadece bir şeklidir. Bir çocuğun isteği dışında ona dokunmak, onu teşhir etmek, onu fuhuşa zorlamak, onu evlilik adı altında biriyle cinsel ilişkiye girmesine müsaade etmek de CİNSEL İSTİSMARDIR! Bir olayın cinsel istismar olması için ille de ZORLA VE TAM BİR CİNSEL BİRLEŞMENİN OLMASI GEREKMEZ!

Devam edelim!

Bakan der ki; bu düzenleme 16 Kasım 2016'dan önceki suçları kapsıyor. Bu tarihden sonra aynı suçları işleyenler için ceza devam edecek!

Korkutunuz mu? İstismarcılar sizce yapacaklarından vazgeçer mi?

Bence de hayır!

Üstüne bir de yüksek yargıya gidip bu düzenlemeyi emsal gösterip gelecekte haklarında verilen kararın bozulmasını bile talep edebilirler! 

Bozdağ, düzenlemeden yararlanacak 3 bin kişiden bahsederken de 'MAĞDUR' demeyi tercih etti. Tabiki mağdurdan kastı hapiste cinsel istismar suçundan yatanlardı. Çocuk yaşta imam nikahıyla evlendirilen, çocukken anne olan, çocuktur deyip fikri bile sorulmayan KIZLARA MAĞDUR demedi.

Bir de "Anne babanın hatasının cezasını çocuklar çekiyor" dedi.

Ama teklifteki "suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine ve infazın ortadan kaldırılmasına karar verilir" maddesinin altına imza attı.

Yani çocuk yaştaki kızını, kanunen resmi nikah yapılamaz yaştaki kızını bir adama veren baba elini kolunu sallayarak evine dönecek. Belki de diğer kızına da hayırlı bir kısmet bulacak. 

Yetişkin yaştaki çocuğunu bir çocukla evlendiren kayınpeder de mesela MAĞDUR edasıyla evine dönebilecek.

Sormadan edemeyeceğim! 

Binlerce kızın mağduriyetini kim koruyacak?

Bir ömür boyu, bir daha geri dönülemez şekilde değişen hayatlarını onlara kim geri verecek? 

Eğitim hakları ne olacak?

Bedenlerini kim koruyacak? 

8-10 satırlık bu düzenlemeye el kaldıranlar değil sanırım!

facebook.com/obenimannem

twitter.com/obenimannem

instagram.com/obenimannem

 

 

Bu içeriğe yorum yapın

0 Yorum