Çocukların hayatında fark yaratacak iki bilimsel gerçek!

Sonuçları okurken çocuğunuzu ve yüreğinizin sesini dinlemeyi unutmayın!

Deniz Temur
-A A+

Araştırma sonuçlarına mesafeliyim.

Bir gün iyi olan ertesi gün tu kaka! Sanki her araştırma bir önceki çürütmek için yapılıyormuş gibi.

Söz konusu çocuklar olunca önce içgüdülerime sonra da çocuklu yaşamın realitelerine inanmam gerektiğini kabul edeli çok oldu. Çocuklu yaşam kendi başına büyük bir deney, büyük bir araştırma zaten. Bilimadamının, araştırmanın feriştahı gelse bizim ufaklığa uymuyorsa hiç şansı yok bizim evde!

İşte tam da bu nedenle okuduğum son iki araştırmanın sonuçlarının doğru olduğu kanısındayım. 

Araştırmalardan önce sonuçlar bizim evde kendini göstermişti. Okuyunca 'HAKLILAR' demeden edemedim.

Peki ne der bu araştırma sonuçları, kim yapmıştır haydi bakalım!

Araştırmalardan biri çocukların öfkeliyken uyutulmaması gerektiğini söylüyordu. Araştırma sonucuna göre beyin negatif duyguları uyku sırasında depolayıp, organize ediyor. Uykudan hemen önce üzülen, ağlayan, öfkelenen çocukların beyinleri uykuyla birlikte hisleri daha da pekiştiriyor, sonuçta da çocukların kötü duyguları bastırması zorlanıyor.

Sizin evde ne oluyor derseniz özetle yazayım: Bütün günü anne ve babasından ayrı geçiren kızımız bazı akşamları yatağa gitmek istemiyor. Yorgun annesinın sabır sınırı zorlanınca ortaya can sıkışı, itişmeli kakışmalı uyku süreci çıkıyor. Böyle akşamların geceleri sık sık uyanmalı, yatak yorgan tekmelemeli geçiyor. Sabahları ise tam bir keşmekeş!

İkinci araştırma ise fiziksel aktivitelerin çocukların öğrenme kapasitelerini arttırdığı, akademik başarılarını yükselttiği yönünde. llinois-Champaign Üniversitesi'nce yapılan araştırmanın sonucuna göre, her gün 40 dakika fiziksel aktivite yapan çocuklar dikkati de içeren temel bilişsel becerileri yükselmiş. 20 dakika tempolu yürüyüş yapan ergenlerin ise okuduğunu anlama kapasitesinde artış olmuş. 

Fiziksel aktivitenin kendi kızımın akademik başarısına katkısını öngöremem sadece 4.5 yaşında ancak keyifli, fiziksel aktivite sonrası daha dikkatli ve iletişiminin güçlü olduğuna kalıbımı basarım. 

Sonuçlar bizim evdeki uygulamalarla uyumlu ancak siz yine de kendi deneyimlerinize öncelik verin. Sonuçları okurken çocuğunuzu ve yüreğinizin sesini dinlemeyi unutmayın!

facebook.com/obenimannem

twitter.com/obenimannem

instagram.com/obenimannem

Bu içeriğe yorum yapın

0 Yorum