Ayağımız uyuştuğunda vücudumuzda olanlar!

Ayaklarımızı garip bir pozisyonda uzun süre tuttuğumuzda hissizlik ve ardından karıncalanma hissederiz. Ayağımız uyuştuğunda tam olarak neler oluyor?

Ayağınızı uzun bir süre garip bir pozisyonda kıvrık halde tutarsanız, ayağa kalkmakta zorluk çekersiniz. Aynı zamanda ayağımızda bir miktar hissizleşme meydana gelir ve genellikle ‘ayağım uyuştu’ deriz.
9 1
Gündelik hayatımız içerisinde zaman zaman karşı karşıya kaldığımız bu durum, bir süre hareketsiz kalmamızı ve ayaklarımızda karıncalanma hissetmemize neden olur. Peki ayak uyuşması sırasında tam olarak vücudumuzda neler olur?
9 2
Genellikle ayaklarda ve kollarda görülen bu his kaybı, sinirlerin geçici olarak sıkışmasından kaynaklanır. Bir sinir sıkıştığında da beynimize ve omurgamıza doğru şekilde sinyaller gönderemez.
9 3
Sinirlerimiz, tıpkı bir hortumun su taşımasına benzer biçimde elektriksel sinyaller taşır. Bu sinyaller, vücudun belirli bir bölgesinden beyine ve omurgaya taşınır, sonrasında da nereden geldikleri anlaşılarak oraya doğru bir mesaj gönderilir. Sinirlerimizin oldukça özelleşmiş olması ve farklı sinir ve duyu alıcılarının farklı uyaranlara sahip oluşu ve farklı bilgiler iletmesi de uyuşma hissine katkı sunan sebeplerdendir.
9 4