Bağırsaklarınızdaki bakteriler ruh halinizi etkileyebilir!

Bağırsaklarımızda trilyonlarca mikroorganizma bulunuyor ve bunların beden sağlığımızla da ilişkisi bulunuyor. Yeni bir çalışma, bu mikroorganizmaların ruh halimizi de etkileyebildiğini ortaya koyuyor.

Bağırsaklarımızda faydalı ve zararlı olmak üzere pek çok bakteri yaşıyor. Bir araştırmada bunun 2 kilogram civarında olduğu belirtiliyor. Sağlıklı bireylerde faydalı bakteri sayısı fazla oluyor ve bağırsaklarda besinlerin emilimini sağladığı gibi vücudumuza yararlı bazı maddeler de üretiyorlar. Zararlı bakteriler ise çeşitli toksin maddeleri salgılıyor ve hastalıklara yol açabiliyor.
6 1
University of Exeter Medical School’dan ve University of Zaragoza’dan bilim insanları yeni bir araştırma yaptı. Araştırma kapsamında, ince bağırsakta bulunan mikrobiyotanın kritik detektörü olan ve TLR2 olarak bilinen bir proteini çalışıldı.
6 2
Yapılan bu çalışma hücre kültürleri içerisinde gerçekleştirildi ve laboratuvar farelerinde de doğrulandı. Bu, mikrobiyotanın serotonin taşıyıcı aktivitesini düzenleyerek insan psikolojisini de etkileyebileceğinin güçlü delillerini sunuyor. Serotonin taşıyıcı birçok hastalık ile de ilişkili. Bu çalışmayla da görülüyor ki, bağırsaklarda yaşayan mikroorganizmalar bu taşıyıcıyı etkileyerek, serotonin seviyesini kontrol edebiliyor.
6 3
PLOS ONE dergisinde bulguları yayımlanan çalışmada, vücudumuzun içerisindeki mikroorganizmaların görünmez dünyası ile sağlığımız ve hatta ruh halimiz arasındaki karmaşık ilişki anlamlandırılıyor. Daha önce de California’dan bilim insanları, bağırsaklardaki bakterilerin Parkinson rahatsızlığında rolü olduğu ortaya konmuştu.
6 4