Donmuş araç camlarını temizlemenin bilimsel yöntemi!

Karlı ve dondurucu kış gecelerinde aracınızı dışarıda bıraktığınızda, sabah donmuş ya da karla kaplanmış camlarıyla karşılaşabilirsiniz. İşte donmuş araç camlarını temizlemeniz için bilimsel yöntem.

Geleneksel yöntem, eğer arabanızın içini ısıtıp buzun çözülmesini beklemek istemiyorsanız, elinize bir cam kazıyıcı alıp camın üstündeki buzu kazımaktır. Fakat bilim size donmuş araç camlarını temizlemeniz için daha kolay bir yöntem sunuyor.
5 1
Hazırlayacağınız bir karışımla buzları kolayca çözmek mümkün. Aslında buzları çözmekte kullanabileceğiniz kimyasal bir yöntem. Bu karışımı elde etmek için kullanacağınız iki malzeme var. Birincisi tuvalet ispirtosu olarak da bilinen izopropil alkol, diğeri de su.
5 2
İki birim alkol ile bir birim suyu karıştırarak bu karışımı kolaylıkla elde edebilirsiniz. Izopropanol C3H8O, C3H7OH ya da CH3CHOHCH3 formülüne sahip bir alkoldür.
5 3
Bu alkolün erime noktası -89 santigrat derecedir. Yani bu bileşikle ve su ile elde ettiğiniz solüsyonu, çok rahatlıkla buzları çözmek için kullanabilirsiniz.
5 4