Kadınları en çok üzen 6 hastalık

...Kadınlarda, özellikle ergenlik çağından itibaren, çeşitli nedenlerden dolayı baş gösteren cinsel işlevli sorunları ve tedavi yöntemlerini yakından tanıyalım.
8 1

Vajinal akıntı


Ergenlik çağından itibaren her kadının mutlaka karşılaştığı vajinal akıntı sorunu fizyolojik nedenlerle ya da hastalığa bağlı olarak ortaya çıkıyor. Fizyolojik nedenlerin dışındaki akıntılar mantar, bakteriyel vajinozis, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar nedeniyle oluşuyor.
Kötü kokulu, süt kesiği görünümlü, koyu renkli ve kaşıntıyla beraber görülen bu tür akıntıların tanısı, muayene ve gerekiyorsa kültür alınması gibi ek incelemeler sonucunda konuluyor. Bu enfeksiyonlara neden olan bakteriler tedavi edilmediği takdirde ilerleyen yıllarda üreme organlarında yapışıklık, tıkanma veya dış gebelik gibi sorunlar ortaya çıkarabiliyor.
8 2

Fizyolojik akıntılar


İki adet arasındaki yumurtlama döneminde rahim ağzında tıkaç, spermlerin içeri girmesine izin verebilmek için sıvı hale geliyor. Bu nedenle, sanki rahim ağzı nezle olmuş gibi bir akıntı başlıyor. Bu tür şikayeti olan kadınlar, yumurtlama dönemini takip ederek akıntının bu günlere denk gelip gelmediğini belirleyebiliyorlar.
8 3

Adet düzensizliği


Düzenli bir adet mekanizmasında beyinde salgılanan hormonlar yumurtalıkları uyarıyor ve yumurta hücresi büyümeye başlıyor. Büyüyen yumurta hücresi östrojen ve progesteron üretiyor. Bu hormonların etkisi ile rahim içerisindeki doku gebeliğe hazırlanmak üzere kalınlaşmaya başlıyor.
Kadın hamile kalamadığı her ay bu dokuyu yaklaşık 60-80 ml kan ile birlikte atıyor. Bu mekanizma çeşitli nedenlere bağlı olarak bozulabiliyor. Patalojik ve hormonal bozukluklardan kaynaklanan sebeplerle düzensizlik görülebiliyor.
8 4