Terapistlerden evliliği bitiren durumlar!

Dünyanın ünlü evlilik terapistleri, evlilikleri yavaş yavaş bitiren 6 konuda çiftleri uyardı.

Terapistler, az konuşulan hatta hiç konuşulmayan şeylerin evliliği bitirdiğine dikkati çekiyor. Huffingtonpost'un yayınladığı yazıda evliliği yavaş yavaş öldüren şeyler şöyle sıralandı:
7 1
Sadece evi paylaşmaya başlamanın tehlikeleri! Terapist Laura Heck, çiftlerin ev arkadaşı, evi paylaşan çiftler gibi davranmaya başlamasının tehlikelerine dikkati çekerek, "sadece evi, banka hesabını ve çocukları paylaşmak üzerine kurulu evlilikler yaşamaya başlayan çiftler, biran önce kendini yenileyerek ilişkiye heyecan katmanın yollarını aramaları gerekiyor. Heck, ayrıca çiftlerin ortak ilgi alanları ile ilgili yemek ya da spor aktiviteleri gibi kurslara katılmalarının da büyük önem taşıdığına dikkati çekti.
7 2
"En son ne zaman sevildiğini hissettin?' Düşünceli ve samimi iletişimin önemine dikkati çeken terapist Liz Higgins, çiftlerin sadece "günün nasıldı canım?" ya da "bu haftasonu ne yapacağız" gibi kısa sorularla monotonlaşmış bir iletişim içinde değil derin ve samimi bir iletişimde olmalarının önemine dikkati çekti. Terapist Higgins,"'Bugün bir çift olarak neyi iyi yaptık? Bugün ilişkimize katkısı olacak ne yaptık? Senin için ne yapabilirim? Bugün ne zaman benimle daha huzur içinde ve benim tarafından sevildiğini hissettin? gibi soruların sorulmasının önemine dikkat çekti. Başlangıçta bu gibi soruların anlamsızmış gibi görünebileceğini belirten Higgins, zamanla bu tür iletişimin büyük faydasını göreceklerini ifade etti. Higgins, "Çiftleri haftada bir defa bir araya gelerek sadece ilişkileri üzerine konuşmaları konusunda cesaretlendiriyorum. Bu şekilde ileride oluşabilecek kırgınlık ve iletişim kopukluğu daha oluşmadan ortadan kalkacak" dedi.
7 3
"Dostlarınız Olsun " Psikolog Ryan Howes, çiftlerin ilişkileri dışında arkadaşlık ilişkileri kurabilecekleri konusunda kendilerine güvenmelerinin önemine dikkat çekti. Çiftlerin diğer bireylerle sıkı arkadaşlık ve dostluk ilişkileri kurmalarının çok önemli olduğu vurguladı. Howes, çiftlerin birlikte zaman geçirmelerinin önemli olduğunu, ancak bağımsız olarak arkadaşlıklar kurarak bu arkadaşlıklar sayesinde ilişkilerini geliştirecek, başka tecrübeler edinme ve yeni bakış açıları kazanma fırsatını bulabileceklerini söyledi. Yani Ryan Howes, çiftlerin birbirinden bağımsız arkadaşlarının olmaması durumunda ilişkinin pek iyi gitmeyeceğini söylüyor.
7 4