Ağıza yağ çekme (oil pulling) nedir nasıl yapılır?

3 bin yıllık Ayurveda yöntemi olan ağıza yağ çekme diğer adıyla oil pullingin faydalarını sizler için yazdık. Nedir bu yağ çekme, nasıl yapılr diyenler buraya.

Bersu Ekinci
-A A+

Kış mevsiminin kendini iyice göstermeye başladığı günlerde kendimizi soğuk havanın etkilerinden korumanın yollarını arıyoruz. Reklamlarda sıkça  gördüğümüz bağışıklık sistemini güçlendirdiği iddia edilen vitamin ve ilaç takviyelerinde çözüm arasak da, doğal yöntemler her zaman ilk tercihimiz olmalı.

Soğuk havalara karşı metabolizmayı güçlendiren en ilginç yöntem Ayurveda uygulamaları arasında karşımıza çıkıyor. Kısaca 'Ağıza Yağ Çekme' olarak adlandırılan bu yöntemin tek mücizesi bağışıklık sisteminizi  güçlendirmek de değil! Bu yöntemi düzenli bir şekilde uygulayarak bembeyaz dişlere de sahip olabilirsiniz...

Ağıza yağ çekme yöntemi yaklaşık 3 bin yıldır kullanılan Ayurvedik bir uygulama, Amaç her sabah uyandığımızda ağzımızda hissettiğimiz acı tada neden olan  sıvının temizlenmesi.

Gece boyunca ağzımızda üreyen bakteriler sabah kalktığımızda dilimizde ve damağımızda bir tabaka haline dönüşmüy oluyor ve bu ağız sıvısında bulunan bakteri ve mikroplar dilimizin üzerindeki akapunktur noktalarıyla temas edip, kan dolaşımına dahil olduğunda çeşitli hastalıklara sebep oluyor.

Ayurveda öğretilerine göre dil üzerindeki bölgeler farklı organlarla ilişkilendiriliyor ve ağızda biriken mikrop, bakteri ve toksinler dildeki reseptörlerden organlarımıza ulaşabiliyor.

Her sabah uyandığınızda kolayca uygulayacağınız ağza yağ çekme yöntemi ile gece boyunca ağzınızda biriken mikrop, bakteri ve toksinleri vücudunuzdan uzaklaştırabilir ve hastalıklardan korunabilirsiniz.

Peki ağza yağ çekme yöntemi nasıl uygulanır?

- Sabah kalkar kalkmaz yapacağınız ilk işlem bu olacak. Su bile içmeden ve dişlerinizi fırçalamadan bu uygulamayı yapmanız gerekiyor. Uygulama son derece basit, dişlerinizi fırçalamadan önce ağızımıza bir yemek kaşığı dolusu  doğal yağ (organik zeytinyağı, susam yağı veya Hindistan cevizi yağı) alıyor ve çalkalamaya başlıyoruz.

- Bu işlemi yaklaşık 5 ila 20 dakika arasında uygulamalısınız. Fakat yağ çekme yöntemini ilk defa uygulayacaksanız yağı ağzınızda 20 dakika çalkalamak sizi zorlayabilir. Uygulamaya alışmak için birkaç dakika ile başlayıp her gün biraz daha süreyi uzatarak kendinizi hazırlayabilirsiniz. Ağızınızdaki yağı ağızınızın içinde, diş etlerinizden yanaklarınıza ve dişlerinizin arasına girecek şekilde hareket ettirin.

- Yağ çekme uygulaması sırasında çok dikkatli olmalısınız. Bakterilerle dolu bu yağı sakın yutmayın! Yaklaşık 20 dakika  boyunca yağı ağzınızda çalkaladıktan sonra tükürün. Ağızınızdan çıkan sıvının  bu işlem sonrasında süt beyazına benzer bir renge sahip olması gerekiyor.

- Artık ağızınızı ılık suyla çalkalayabilirsiniz, hatta ağzınızı temizlemek için ılık suyun içine bir tutam tuz da ekleyebilirsiniz.

Bu içeriğe yorum yapın

0 Yorum