Depresyona iyi gelen yiyecekler

Sağlıklı yiyecekler tüketerek ruh sağlığınızın normale dönmesini hızlandırabilirsiniz. Hatta depresyonu önleyebilirsiniz.

Bersu Ekinci
-A A+

Zaman zaman herkese olur...

En basit günlük işlerinizi yapacak enerjiniz bile yoktur. Yataktan çıkmak istemezsiniz, tek arzunuz vardır: Hayatınızın sonuna kadar uyumak. Yani bir başka deyişle depresyondasınızdır.

Depresyon tedavisi uzun ve karmaşık bir süreç. Yani bir yandan terapi seansları bir yandan gerekiyorsa ilaçlar ve belki de nefes egzersizleri. Ama siz de bütün bunlara ek olarak sağlıklı yiyecekler tüketerek ruh sağlığınızın normale dönmesini hızlandırabilirsiniz. Hatta depresyonu önleyebilirsiniz.

Peki depresyona iyi gelen yiyecekler nelerdir? Hangi yiyecekler depresyonla müdacedele yardımcıdır.

Gelin tek tek bakalım...

KOYU YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Eğer bütün zamanların en sağlıklı yiyeceklerini arıyorsanız cevaplar arasında birinci sırada ıspanak, kara lahana gibi koyuyeşil yapraklı sebzeler gelir. Bu tür sebzeler sadece depresyona karşı değil aynı zamanda sbağlıklı hücrelerin bozulmasına yani kanser oluşumuna karşı da çok etkilidir. 

Koyu yeşil yapraklı sebzeler vücudu depresyon ve kansere karşı "koruyucu silahlarla" donatır direncini artırır.

CEVİZ

Kuruyemiş deyip geçmeyin. Ceviz aynı zamanda doğru miktarda tüketilirse aynı zamanda vücuda gerekli olan vitamin, mineral ve yağları içeren değerli bir besin. Öncelikle ceviz bir omega 3 deposu, ayrıca sağlıklı yağlar açısından da son derece zengin. işte bu özellikleri de beynin depresyon semptomları geliştirmesini önlüyor. 

AVOKADO 

Avokadonun faydaları gerçekten de saymakla bitmiyor. Bir başka faydası da depresyon gelişimini önlüyor olması. Öncelikle bu değerli besin sağlıklı yağlar açısından son derece zengin. Bu da beynin sağlıklı çalışması için gerekli. Ayrıca orta büyüklükte bir avokado 4 gram protein içeriyor ki bu da diğer pekçok yiyecekte bulunan protein miktarından çok daha fazla. Ayrıca Avokado bir K, C, E12, B9, B6, B5 vitamini deposu. Bütün bunlara ek olarak avokadonun düşük miktarda şeker ve yüksek oranda lif içerdiğini de söylersek büyük olasılıkla en yakın markete koşup mutfağınızı avokado ile doldurursunuz.

DOMATES 

İşte size bir "depresyonla savaş paketi!"

Mutfakların vazgeçilmezi olan domates yüksek oranda folik asit ve alfa lipoik asit içeriyor. Bu iki madde de depresyonla savaşın önde gelen silahlarından. 

ELMA

Eğer günde bir tane elma yemeyi başarırsanız psikoterapi seanslarına para ödemekten de kurtulabilirsiniz. Elma, iyi bir antioksidan kaynağı. Aynı zamanda potasyum ve fosfor açısıdan da son derece zengin. Bu özellikleri sayesinde elma beyninizdeki zarara uğramış hücreleri onararak depresyondan çıkmanıza yardımcı olabilir.

YEŞİLÇAY

Yapılan binlerce araştırmanın da kanıtladığına göre yeşilçay çok zengin bir antioksidan kaynağı. Ama onun depresyonla mücadele edebilen bir içecek olmasının nedeni içerdiği theanine. 

Theanine çay yapraklarında doğal olarak bulunan bir madde ve yatıştırıcı özelliği var. Bu yüzden kendinizi gergin, sebepsiz yere üzgün hissettiğinizde bir fincan yeşilçay tüketmek ruh halinizi değiştirebilir.

ELBETTE EGZERSİZ

Açık havada tempolu bir yürüyüş ruh durumunuzu negatiften pozitife çevirmekte çok etkili bir yoldur. Derin derin nefesler alarak bir deniz kenarında, bir ormanda ya da hiç değilse şehir içindeki bir parkta yürüyüş yaptığınızda kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Peki derepresyona girdiğimizde hangi yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız

Genellikle insan kendini kötü hissettiğinde şekerli ve bol kalorini gıdalara yönelir. Rengarenk kremalarla süslenmiş pastalar, şekerlemeler her zamankinden daha çekici gelir. Bunları tüketerek mutlu hissedeceğimizi sanırız aam işte büyük yanılgı burada. Bu tür yiyecekler "geçici" bir rahatlama hissi verse de aslında vücudumuza ağırlık yüklemekten başka bir işe yaramaz. İşte bu yüzden depresyona girdiğimizi hissettiğimiz zaman bu tür yiyeceklerden uzaklaşmak gerekir. Bunun yerine taze sebze ve meyvelere yönelmek, eğer yiyerek kendimizi daha iyi hissediyorsak bu tür yiyecekleri tercih etmek gerekir.

Kendinizi enerjisiz hissettiğinizde hemen fincan fincan kahve ya da çay tüketmeyin. Bunun yerine bol bol su için. Su içmenin kendinizi enerjik hissetme konusunda kahve ya da çaydan daha faydalı olduğunu göreceksiniz.

Bu içeriğe yorum yapın

0 Yorum