Sağlıklı beslenerek hormonlarınızı dengeleyin!

Vücudumuzun salgıladığı hormonlar, bütünsel sağlığımız açısından çok önemli rol oynuyor, üstelik kilo kontrolüyle de doğrudan ilgisi var. Sağlıklı beslenerek dnları dengede tutmak mümkün. Gelin nasıl yapacağınızı anlatayım...

Bersu Ekinci

Vücudumuzun gün boyunca salgıladığı hormonlar, bütünsel sağlığımız açısından çok önemli roller oynuyor. Hormonların kilo kontrolüyle de doğrudan ilgisi var. Sağlıklı beslenerek dnları dengede tutmamız mümkün. Gelin nasıl yapacağınızı anlatayım... 

Günümüz dünyasında akıl almaz bir hızla ilerleyen yaşam içinde, stresin yoğun olduğu, dört bir yanımızın ilaçlarla sarıldığı ortamda hormonlarımız da dengesini yitiriyor çoğunlukla. 

Hormonları vücudumuzdaki hücrelere yaymaktan sorumlu endokrin sistemimizi bir orkestra olarak düşünün. Orkestranın üyelerinden biri, sistem dışına çıktığında uyum bozuluyor. Orkestranın şefi sizsiniz. Yani, sistemin düzgün işlemesinden siz sorumlusunuz. 

Sonuç; kilo alıyoruz...

Mesela adrenalin ve kortizol hormonlarını ele alalım: Adrenalin, kaçmayı veya kalıp savaşmayı öğütleyen bir stres hormonu. Kişi, kendini tehlike altında hissettiğinde salgılanmaya başlanıyor. 

Kortizol da aynı etkiye sahip. Onu, adrenalinin sürekli hali olarak ele alın. Fazla salgılanması, zararlı. Stresli anlarda o durumla baş etmemize yardımcı olan kortizolun aşırı salgılanması, yağ yakımını durduruyor, şekeri zıplatıyor, vücuttaki östrojen seviyesini artırıyor. Sonuç, kilo alıyoruz. Yağlar, özellikle karın bölgemizde toplanıyor.

Kortizol, seks hormonlarıyla da bağlantılı. Kadını hamileliğe hazırlayan, aynı zamanda yağ yakımını hızlandıran progesteron ile (gebelik hormonu) mesela. Kortizol seviyesinin yüksekliği, gebelik hormonunu azaltıyor. Sonuç, yine kilo alıyoruz. Ağrılı adet dönemleri, yumurtalıklarda görülen rahatsızlıklar, bu durumun yol açtığı ciddi sorunlar...

Ne yemeli, nasıl yaşamalı?

Peki hormonlarımızı nasıl dengede tutacağız? Sağlıklı beslenerek önemli yol almak mümkün:

-Her öğünde protein almaya özen gösterin.

-Demir açısından güçlü besinleri tüketin. 

-Omega-3 takviyesi iyi gelir. 

-Bol bol su için.

-Kafein içeren içeceklerden uzak durun. Alkollü içkilerden de. 

-Rafine şekeri hayatınızdan çıkarın, işlenmiş karbonhidratları da...

-Karaciğerinizi sevin, onun iyi çalıştığından emin olun. Bu sayede hormonlarınız düzenli salgılanacak. 

-Daha çok yeşillik tüketin. Tabağınızın yarısı onlardan oluşsun. 

-Bir süreliğine (en az 2 hafta) süt ürünleri ve gluten içeren gıdalardan uzak durun, iyi yağ kaynaklarına yönelin. 

-Lifli gıdalar almaya özen gösterin. 

-Taze baharatlar, mutlaka sofranızda olsun. 

-Kan değerlerinizi kontrol ettirin. Herhangi bir gıdaya karşı hassasiyetiniz olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Hormonlarınızın düzensizliği, bundan kaynaklanıyor olabilir. 

-İyot, selenyum, magnezyum, çinko, demir ve B vitamini takviyesi gerekebilir. Balık yağı da iyi bir seçim...

-Gün içinde kısa sürelerle dinlenmeye dikkat edin. Derin nefesler almak ve bacaklarınızı 10 dakika süreyle duvara dayayıp havada tutmak size iyi gelecek. 

-Her gün en az 15 dakika güneşlenin. 

-Yoga ve düzenli egzersiz, metabolizmanızı güçlendireceği gibi hormonlarınızı da dengelemeye yardımcı olur. 

Önce doktorunuza danışın

Hormonal dengesizlikler, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden önce alanında uzman bir doktora görünmenizde fayda var. Doktorunuza danışırken bütünsel beslenmeyi ihmal etmemeniz önemli. 

Sağlıcakla kalın... 

Bersu Ekinci

Bütünsel Beslenme Danışmanı

www.bersuekinci.com

"Sitemizde köşe yazarı olarak yazı yazan tüm yazarlarımız yazdıkları yazı ve görüşlerden tamamıyla kendileri sorumludur. Köşe yazarlarının yazılarından dolayı İnternethaber Yayıncılık AŞ. (elmaelma.com) hiçbir şekilde yasal sorumluluk kabul etmemektedir."
Diğer Yazıları
TÜM YAZILARI
Yorumlar