Yeni yıla sağlıklı ve fit bir başlangıç için 5 adım!

Evet, yılın son ayına başladık, koskoca bir yıl bir kez daha hızla geçip gitti. Peki hayallerinizdeki hedeflere ulaşabildiniz mi?

Bersu Ekinci
-A A+

2017 yılını geride bırakırken 2018 için kendimize hedefler belirlemek klasikleşmiş bir alışkanlık oldu. Bir sonraki yıl için hedeflerimiz genellikle sağlıkla başlar, ilk hedefimiz tabii ki kilo vermek!  Kendimize ‘Bu yıl sigarayı bırakacağım’, ‘Haftada en az 3 gün spor yapacağım’, ‘Fast Food benim için tarihe karışacak’ gibi sözler verir ve yeni yılın ilk günlerinde bu sözlerimizden döneriz.

Gelin bu yıl bir değişiklik yapalım ve yeni yıl için belirlediğimiz sağlıklı hedeflere ulaşmak için ilk adımı bir ay öncesinden atalım ve yeni yıla sağlıkla başlayalım. Üstelik hedeflere ulaşmak için ilk adımı atıp, olumlu sonuçlarla karşılaştığınızda motivasyonunuz artacak ve 2 gün fast food yiyeceklerden uzak durup, 3. gün kendinizi kocaman bir menüyü mideye indirirken bulmayacaksınız.

Hazırsanız başlayalım…

1. Adım: İlk adımda 2017’nin muhasebesini yaparak başlayalım. Bu yıl beslenme alışkanlıklarınızda neleri değiştirmek istediğinizi düşünün ve hedefinizi belirleyin. Kendinize belirleyeceğiniz hedeflerin ulaşılabilir hedefler olmasına dikkat edin. Çok yüksek hedefleri kısa sürede başarmaya çalışmak yıldırıcı olabilir ama 1 ayda 5 kilo vermeyi hedeflerseniz bu hedefinize kolayca ulaşabilirsiniz.

2. Adım: Geçtiğimiz yıl boyunca yaptığınız yanlışları listeleyin. Hafta sonu kaçamakları, televizyon karşısında bilinçsizce yenen abur cuburlar ya da ofiste yaptığınız poğaçalı, simitli kahvaltılar kilo almanıza mı neden oldu?  Spor salonuna üye olup gitmeye mi üşendiniz?

Bir deftere kilonuzu ve bir haftalık beslenme ve egzersiz  rutininizi yazıp, karşılarına daha sağlıklı ve uygulanabilir alternatiflerini yazın.  Böylece kendinize bir rehber oluşturacak ve sağlıklı alternatiflere kolayca ulaşabileceksiniz.  Örneğin, ofiste ya da evde  simit, ekmek  ve peynirle kahvaltı etmek yerine, yumurta, taze meyve ve badem, ceviz gibi yemişlerle çok daha sağlıklı bir seçeneği tercih edebilirsiniz.

3.Adım: Yeni yıldan önce hedeflerinizin bir kısmına ulaşmak için önünüzde 4 haftalık bir süreç var. Yalnızca 4 haftada neleri değiştirebileceğinizi düşünün.  Bilimsel araştırmalara göre insan zihninin bir davranışı alışkanlığa dönüştürmek için yalnızca 21 güne ihtiyacı olduğu kanıtlandı. Bir davranışı 21 gün boyunca devam ettirmek, kurulan yeni nöron bağlantısı sayesinde o davranışın alışkanlık haline gelmesini sağlıyor. Yani yalnızca 21 gün boyunca sahilde yürüyüş yaparak spor yapmaya üşenme halinden kurtulabilir, sigarayı bırakabilir ve sağlıklı bir beslenme düzeni kurabilirsiniz.

4.Adım: Bu değişime sizi iten şey nedir? Değişimin başarılı olması için amacınızı belirlemeniz çok önemli.  Herkesin değişim amacı birbirinden farklıdır. Siz çocuğunuz ve ailenizle daha sağlıklı bir yaşam sürmek  isterken bir başkası sadece dış görüntüsünü değiştirmek istiyor olabilir. Kendiniz için neyin önemli olduğuna karar verin ve hayat kalitenizi arttıracak olan hedefi belirleyin.  Başkasının size dikte ettiği hedefe ulaşmak sizi mutlu etmez, bu nedenle kendi hedeflerinizi kendi yaşantınıza uygun şekilde belirleyin.

5.Adım: Hedeflerinizi belirlediğinize göre şimdi vakit kaybetmeden bunları uygulamaya başlayabilirsiniz! Çocuğunuzu servise yetiştirirken bir yandan kendi kahvaltınızı hazırlamak zorlayıcı olabilir ama eski alışkanlıklardan kurtulmak hiç kimse için kolay değil. Hedefinize odaklanın ve kendinize motivasyon kaynağı yaratın. Sosyal medyada sağlıklı yaşam kanallarını takip edebilir ve size su içmeyi hatırlatan pratik uygulamaları telefonunuza yüklemeyi deneyebilirsiniz. Böylece sık sık hedefinizi hatırlayacak ve konsantre bir şekilde ilerleyeceksiniz. Bol bol hayal kurmanın da sizi hedeflerinize yaklaştıracağını unutmayın…

Bu içeriğe yorum yapın

0 Yorum