Anne ve babalar için çocukların yapabileceği ev işleri listesi

Ev işlerine dahil olan çocukların yetişkin hayatlarında daha fazla sorumluluk alan ve sorunları daha iyi çözüm bireyler olduklarını biliyor muydunuz?

Deniz Temur
-A A+

Google'a 'çocuk ve ev işi' yazdığınızda karşınıza çıkanların genel başlıkları şöyle:

- Çocukla ev işi yapma

- Ev işi için yardımcı bulma

- Bebekten sonra ev işlerini organize etme

- Ev işleri diye kendini zorlama

- Ev işlerini yetiştiremiyorum

- Bebekten sonra pratik ev işi yöntemleri vs.

Yabancı dilde aramalarda da sonuçlar pek farklı çıkmıyor. Çünkü kimsenin aklına ev işlerinin çocuk gelişim üzerinde büyük bir öneme sahip olduğu fikri gelmiyor. Hepimiz (buna ben de dahil) çocuklar okuldan gelmeden ya da uyanmadan tüm ev işlerini bitirmeye programlanmış durumdayız!!!

Oysa ki çocuğumuzun gelecekte başarılı birer profesyonel olmalarını, iş hayatında ve özel hayatında sorun çözücü ve analitik düşünme becerisi yüksek bireyler olmalarını istiyorsak onlara ev işi yaptırmamız şart. Bunun nedenlerini 'Çocuklarınıza mutlaka ev işi yaptırın' başlıklı yazımızda detaylandırmıştık. Okumayanlar bu linkten okuyabilir. 

Bugün bu 'ev işleri' işini biraz pratiğe dökmekten yanayım.

Biz anneler 'aman elini keser, üstünü başını ıslatır hasta olur, bardağı tabağı düşürüp kırar' endişesiyle çocuklarımızı ev işlerinden biraz uzak tutuyoruz. Öncelikle bu profilden çıkmamız lazım sevgili anneler! Çocuklar için güvenli alanlar yaratıp onları ev işlerine dahil edebiliriz.

İşte size bir kaç örnek:

-  Çamaşırları toplayıp, katlama için eşleştirme işlerini yapabilirler. Kendi kıyafetlerini çamaşır yığınından ayırabilirler. Çorapları eşleyebilirler. 

- Çamaşır makinesi çalıştırabilirler ve bitme süresini takip edebilirler.

- Bulaşık makinesinden çıkanları çekmecelere yerleştirebilirler.

-  Yatak çarşaflarını kaldırma ve yerleştirme işlerine yardım edebilirler. Çarşaf ve nevresim gibi büyük parçaların katlanmasına yardım edebilirler.

- Küçük ve nemli bir bezle toz alabilirler.

- Yaşlarına uygun şekilde yemek masasının hazırlanmasına yardımcı olabilirler. 

- Yemek hazırlığı sırasında yine yaşlarına uygun sorumluluklar alabilirler. Örneğin, sebze bıçağı kullanarak sebzeleri, yeşillikleri kesebilirler, yumurtaları kırıp çırpabilirler vs.

- Kendi ayakkabılarını temizleyebilir, parlatabilir ya da yaşları uygunsa boyayabilirler. 

- Özellikle küçük yaş grubundaki çocuklar çamaşırları asarken mandallama işinden sorumlu olabilirler. 

- Çiçekleri sulayabilirler.

- Kirli çamaşırları renklerine göre ayırabilirler. 

- Elektrik süpürgesiyle küçük alanları süpürmeyi deneyebilirler. 

Listeyi daha da uzatmanız mümkün. Özellikle de çocuğunuzun ilgi duyduğu şeyleri dikkate alarak onu daha fazla ev işlerine dahil edebilirsiniz.

Tekrar etmekte fayda görüyorum: 'Aman elini keser, üstünü başını ıslatır hasta olur, bardağı tabağı düşürüp kırar, ortalığı kirletip bana daha çok iş çıkarır' demeyin!

Bugün ev işlerinden uzak tuttuğumuz çocuklarımız yarının yetişkinleri olacaklar. Bugün onlara bir tane bile salatalık kestirmezsek, yarın kendilerini beslemelerini beklememiz biraz hayal olur. 

Son bir not: Çocuklara özellikle de okul öncesi çağdaki çocuklara ev işi yaptırma becerisi kazandırmaya çalışırken 'net' ve 'sınırları' çizilmiş tercihlerde bulunun. Çünkü bu yaş grubundaki çocuklari için somutlaştırılmış örnekler daha anlamlıdır. Örneğin, masayı hazırlamasını istemek yerine 'masaya çatalları ve kaşıkları dizer misin?' demek çocuk için daha anlamlı olacaktır. Yada 'odanı topla' demek yerine 'Odanda yere dökülen kalemleri toplamaya ne dersin?' demek daha kolaylaştırıcı olacaktır. Ve güçlerinin yeteceği sorumluluklar seçip, o zamanlarda mutlaka çocuğunuzun yanında olun. 

facebook.com/obenimannem

instagram.com/obenimannem

Bu içeriğe yorum yapın

0 Yorum