Cinsel ilişki sonrası neden bağlanma hissi yaşanır?

Cİnsel ilişki sonrası neden bağlanma hissi yaşanır?Cinsellik sonrası bağlanma hissinin sebebi bakın neymiş!

Birçok insan şehvetli duygular ile aşkı birbirine karıştırabiliyor. Hangisinin gerçek aşk hangisinin şehvet duygusu olduğunu zamanla anlayabilirsiniz. Bir insanla fiziksel birliktelik yaşadığınızda hormonlarınızda bazı değişiklikler meydana gelir.Cinsel ilişki sırasında salgılanan oksitosin hormonu ,ilişki yaşayan bireylerin birbirlerine olan bağlılık hissini arttırıyor. Peki bununla beraber, cinsel ilişki sonrası bağlanma hissi neden olur? İşte bu sorunun yanıtını sizler için araştırdık. 

5 1

Genellikle cinsel ilişki sonrası hemen hemen herkes, partnerini daha çok seviyormuş hissiyatına kapılır. Bunun sebebi karşınızdaki kişiyi gerçekten seviyor olmanız olabilir ya da beyninizin cinsel ilişki sonrası size yaşattığı duygularda olabilir. Bir insanla fiziksel birliktelik yaşadığınızda hormonlarınızda bazı değişiklikler meydana gelir.

5 2

Oksitosin hormonu, cinsel ilişki hormonu olarak bilinmektedir ve cinsel ilişki sırasında salgılanmaktadır.Bu hormon bağ, güven ve sadakat ile ilişkilidir. Oksitosin sayesinde ortaya çıkan bu duyguları cinsel ilişki yaşadığımız kişi ile ilişkilendiririz ve bu duyguları daha çok yaşamak istediğimiz için onlara duyduğumuz ilgi artar.

5 3

Ancak oksitosin hormonu bütün cinsel ilişkiler esnasında salgılanan bir hormon değildir.Örneğin cinsel taciz mağdurları,istismarcılarına karşı bağlanma duygusu hissetmez veya mutsuz bir evlilik düzenli cinsel ilişkiye girmekle kurtarılamaz.  Cinsel ilişki iki partner arasındaki bağı derinleştirip güçlendirir. Zaten arada sevgi bağı yoksa da bir sevgi ve aşk yaratmaz. 

5 4