Çikolata sivilce yapar mı? Sivilce yapan yiyecekler nelerdir?

Yaşınız kaç olursa olsun sivilce herkesin zaman zaman problemidir. Bazen yediklerimizde bunu tetikleyebilir. İşte sivilce ile ilgili bilinmeyenler...

Çikolata sivilce yapar mı? Sivilce yapan yiyecekler nelerdir?
-A A+

Biz kadınlar için çikolata vazgeçilmezdir, ancak herşeyin olduğu gibi çikolatanında fazlası hem sağlık açısından hem de cildimiz açısından zararlıdır. Sivilce ile ilgili yanlış bilinenleri sizler için derledik... Her yaştaki kişiler için sivilce problemleri hormonlarla alakalıdır. Ancak gençlik döneminden sonra cildiniz önemli değişikliklerden geçer, dolayısıyla gençler için uygulanan sivilce tedavileri daha olgun bir kişinin cildi için zorlayıcı ve fazla sert  olabilir. Genellikle yetişkinlerdeki sivilceleri ve gençlerdeki sivilceleri tedavi etmekte kullanılan maddeler aynıdır. Formüller ve kullanılan son ürünler ise değişiklik gösterebilir. Örneğin jeller yerine kremler tercih edilebilir.

Bunun sebebi yetişkinlerin ciltlerinin daha ince ve hassas olması ve daha nemlendirici tedavilere ihtiyaç duymalarıdır. İyi bilinenlerden benzoil peroksit ve salisilik asit gibi maddelerin yanında dermatologlar hormonal tedaviler de önerebilirler. Doğum kontrol hapları ya da spironolakton gibi ilaçlar hormon dengesine yardımcı olurlar. Cilt doktoru topikal olarak kullanılan antibiyotik kremler de önerebilir.

Çikolatanın sivilceye sebep olduğu da sivilce hakkında yanlış bilinenler arasındadır. Sivilcenin sebebi genellikle ırsi ve hormonlarla alakalıdır. Ancak süt ürünleri ve şeker insülin seviyelerinde artışa sebep olabilir ve vücuttaki androjen (erkeklik hormonu) düzeyini yükseltebilirler. Bu hormonlar da çene çizgisi civarında büyük ve acılı kistlere sebep olabilir. Burada tavsiye edilen nişastalı ve şekerli gıdalar yerine organik, hormonsuz süt ürünleri tüketmektir. Ayrıca sebze ve meyve içeriği yüksek bir beslenme ile karbonhidratları azaltmak vücudun enflamasyonla savaşma becerisini artırır. Sivilce de bir tür enflamasyondur. Çikolata sivilce ile ilgili görünmese de şeker ve süt içeriği az siyah çikolata tüketmek daha güvenli olabilir.