Gebelik sivilce yapar mı hamilelik sivilcelerini tedavi etmenin 5 basit yolu

Gebelik sivilce yapar mı? Hamile kalanların en çok sorduğu gebelik sivilcesi sorununa çözüm yolları elmaelma.com'da. İşte 5 adımda gebelik sivilcesi tedavisi...

Gebelik sivilce yapar mı hamilelik sivilcelerini tedavi etmenin 5 basit yolu
-A A+

Gebelikte de  bir takım hormonlarda artma görülmesini nedeniyle ve ciltte yağlanma artışından dolayı ciltte sivilcelenmeye veya var olan sivilcelerde artmaya sebep olabilir. 

Hamilelerde özellikle artan androjen hormonu ciltte sebase glandları uyarır ve sebum artışına neden olur bu da bakterilerin çoğalmasını, inflamasyonu kolaylaştırarak sivilce oluşmasına neden olabilir. Hamilelik döneminde sivilceler hafif, orta veya şiddetli düzeyde görülebilir. Hamileliğin sadece bir döneminde görülüp yok olabilir ya da gebeliğin sonuna kadar çıkmaya devam edebilir.

Sivilceleri azaltmak için öneriler;

- Yüzünüzü ellerinizle nazikçe günde 2 kere sabunla ya da temizleme ürünü ile yıkayın.

- Yüzünüzü yıkadıktan sonra havluyla nazikçe kurulayın.Eğer ovalayarak kurlarsanız bu durum irritasyona neden olup ve sivilceyi arttırabilir. 

- Nemlendirici kullanıyorsanız yağsız olmasına dikkat edin.

- Sivilceleri sıkmayın, ovalamayıni patlatmayın. Bunlar sivilcelerin artmasına ve iz kalmasına sebebiyet verebilir.

- Hamilelikte beslenmenize de dikkat edin. Baharatlı,acılı besinler sivilcelerin artmasına neden olabilir.

GEBELİKTE KULLANILAN KREMLERE DİKKAT

Hamilelikte ürün seçerken mutlaka bir uzmana başvurun. Çünkü bazı ilaçlar, kremler ya da jeller gebelik sırasında bebeğiniz açısından zararlı olabilir. Kadın doğum uzmanınız ve dermatoloji uzmanınız size gebelik sırasında uygulayabileceğiniz çözümler sunacaktır. 

Bu içeriğe yorum yapın

0 Yorum