Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mı? Hamileliğin kaçıncı ayına kadar cinsel ilişkiye girilebilir?

Kaç aylık hamileyken cinsel ilişkiye girilebilir biliyor musunuz? Hamilelikte cinsellikle ilgili bilinmeyenleri sizler için derledik...

Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mı? Hamileliğin kaçıncı ayına kadar cinsel ilişkiye girilebilir?
-A A+

Çiftlerin en çok merak ettiği durumlardan biri de hamilelikte cinsel hayattır. Bu konuda farklı bir çok görüş olmasına rağmen uzmanlar hamilelik boyunca cinsel ilişkide bulunmanın bir sakıncası olmadığını söylemektedir. Hamileliğin son 1 ayına kadar, uygun pozisyonlarda cinsellik sürdürülebilir. Bu noktada cinsel ilişki için belirleyici olan; gebeliğin sağlıklı ilerleyip ilerlemediğidir. Yani gebelik riskli ise, çiftin cinsel ilişki için mutlaka doktoruna danışması gerekmektedir. Özellikle düşük riski, erken doğum riski, kanama ve enfeksiyon gibi sorunlar hamilelik sürecinde cinsel ilişkiyi sınırlandırmaktadır.

Cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?
Bebek, rahim içerisinde gebelik kesesinde gelişimini sürdürmektedir. Bu kesenin içerisi rahim içi sıvılarla doludur. Hem konum, hem de kese sayesinde ilişki sırasında temas kesinlikle söz konusu değildir. Bu sebeple de bebeğe zarar gibi bir durum söz konusu değildir. Yalnızca, riskli gebeliklerde cinsel ilişki, hayati tehlike doğurabilir. Bu sebeple de riskli gebeliklerde doktora cinsel ilişki konusunda mutlaka danışılmalıdır. Bunun dışında cinsel ilişki için öncelikle akıntı, kanama ve enfeksiyon varlığının göz önünde bulundurulması gerekir. Bu belirtilerin olmamasıyla beraber doktorunuzun düşük tehlikesi gibi riskli gebelik durumunuz hakkında uyarıda bulunmadıysa ve ilişki sınırlandırılmanız yoksa cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Kadınların bu noktada dikkat etmesi gereken diğer konu ise; orgazmı sırasında rahim kasılmalarının gebelikle beraber artacağıdır. Bu durumdan endişe edilmemelidir. Hamilelikte cinsel ilişki dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Çiftlerin cinsel ilişki kararından önce mutlaka doktora başvurması ve önerileri doğrultusunda hareket etmesi gerekir. İlişki esnasında ya da sonrasında herhangi bir kanama durumu meydana geliyor ise vakit kaybetmeden bir an önce doktora başvurulması önerilmektedir.

Hamilelikte prezervatif kullanılmalı mı?
Hamilelikte meydana gelebilecek enfeksiyonlar oldukça  tehlikelidir. Bu sebeple de her zaman için prezervatif kullanmak daha doğru ve güvenli bir tercih olacaktır. Ayrıca kayganlaştırmak amacı ile krem ya da losyon tarzı ürünlerden uzak durulması gerekir.

Hamilelikte kaçıncı aya kadar cinsel ilişki yaşanabilir?
Şayet anne adayının düşük ya da erken doğum hikayeleri mevcut ise ya da tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemleri ile gebe kalınmış ise, hamilelik öncesi servikal yetmezlik tanısı konulmuş ve genital enfeksiyona sahip anne adaylarının, doktorun izin vermediği takdirde cinsel ilişkide bulunması sakıncalıdır. Şayet hamilelik sağlıklı ilerliyor ve herhangi bir tıbbi sakınca söz konusu olmuyor ise cinsel ilişkide bulunulabilir. Anne adayı kendini iyi hissettiği her ayda cinsel ilişkide bulunabilir.

Ancak gebeliğin son üç aylarında spermin prostaglandin hormonu içermesi nedeni ile serviksin açılmasına ve meme başının uyarılması ile orgazmın neden olduğu oksitosin salınımı rahim kasılmalarına yol açabileceği riski ile cinsel ilişki sıklığı azaltılmalı ve meme başı uyarımından kaçınılmalıdır.

Hamilikte cinsel ilişkinin yasak olduğu durumlar:

- Düşük tehlikesi

- Erken doğum riski

- Nedeni belirlenemeyen vajinal kanama

- Gebelik kesesinin erken açılması ve suyun gelme riski

- Plasentanın rahim ağzına yerleşmesi

- Baba adayının cinsel yolla bulaşan hastalığa sahip olması

- Anne adayının HPV virüsünü taşıyıcı olması

- Tek gebeliklerde son 1 ay, çoğul gebeliklerde ise son 3 ay cinsel ilişkide bulunulmaması önerilir.

Bu içeriğe yorum yapın
0 Yorum