Kara Cuma (Black Friday) nedir ne zaman 2017 çılgınlığı erken başladı!

Black Friday yani Kara Cuma bu yıl erken geldi. İndirim ve alışveriş çılgınlığı anlamına gelen Black Friday indirimleri Türkiye'de olacak mı ne zaman sorusunun yanıtlarını sizler için derledik.

Kara Cuma (Black Friday) nedir ne zaman 2017 çılgınlığı erken başladı!
-A A+

2017'de Black Friday rüzgarı erken geldi. Peki Black Friday ne demek? Türkçe'ye Kara Cuma olarak çevrilen Black Friday aslında bir alışveriş çılgınlığı geleneği. ABD'nin yanı sıra İngiltere ve Kanada’da Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma günü gerçekleşen Kara Cuma'dan önce ünlü markalarda yüksek indirimler başlıyor. Black Friday 2017 ne zaman sorunun yanıtı da 24 Kasım Cuma.

Black Friday'de mağazaların diğer günlere oranla daha erken saatte açılıyor ve geç saatlere kadar kapanmıyor. Kara Cuma, büyük indirimlere sahne olduğu için büyük izdihamlara da neden oluyor. Yaşanan izdiham sonucu küçük kazaların yanı sıra ölümle sonuçlanan Black Friday çılgınlığı görmek de mümkün.

BLACK FRIDAY'DE NE KADAR PARA HARCANIYOR?

Peki Black Friday dünyada nasıl gözüküyor? Ekibimiz, bu indirim gününde insanların ne kadar para harcadıkları (ve tasarruf ettikleri), en çok hangi öğeleri satın aldıkları ve hangi alışveriş merkezlerinde alışveriş yaptıklarını bulmak için Black Friday verilerini analiz etti.

Sonuçlarımıza ufak bir göz atalım:

- Black Friday günü Türk kullanıcılar alışverişlerde normal bir güne oranla %622’lik bir sıçramanın kaynağı oldular
- Black Friday gününde en çok neler alınıyor: Moda, elektronik, kitaplar ilk sıra olanlar.
- Ortalama olarak Türkler Black Friday’de, normal bir gündeki 34,25 TL (9,65 €’luk) indirimlerine kıyasla 63,15 TL (17,79 €) tasarruf sağladılar.

- Bu rakamlar ülke genelinde 3 364 480 TL (947 741 €’luk) devasa bir tasarruf olarak karşımıza çıkarken, Türkiye’nin bir ülke olarak Black Friday işini çözdüğünü bize göstermiş oldu.

BLACK FRIDAY BU YIL ERKEN GELDİ

Black Friday (Kara Cuma) Kasım ayının dördüncü perşembesinde kutlanan Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma günü başlıyor. Ancak ABD'de Kara Cuma bu yıl beklenenden erken geldi. Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, pek çok ürününü 'Black Firday' kapsamında indirime soktu. Ancak Samsung'un bu indirim kararı Türkiye'yi kapsamıyor. 

Bu içeriğe yorum yapın
0 Yorum