Maden suyu ile soda aynı şeyler midir? Aralarında ne fark vardır?

Maden suyu ve sodanın aynı şey olduğunu sanıyorsanız çok yanılıyorsanız! İşte ikisinin arasındaki farklar...

Maden suyu ile soda aynı şeyler midir? Aralarında ne fark vardır?
-A A+

Halk arasında soda ve maden suyu aynı anlamda kullanılsada aslında birbirinden çok farklılar. Soda ve maden suyu birbirinden farklı içeriklerden oluşmaktadır ve dolayısıyla midede farklı etkileri vardır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Mine Şenarslan ikisinin arasındaki farkları açıkladı...

Maden suyu da soda da mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir. Ancak maden suyunun saf ve mineral deposudur. Maden suyu içerisinde çözülmüş mineral sıvıları bulunduran elementlerden oluşan bir içecektir. Soda ise içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbonhidrat eklendiğinde elde edilir. Maden suyunun minerali çok zengin iken soda mineral içermemektedir.

MADEN SUYUNUN FAYDALARI

Maden suyu içeriği ile mineral ihtiyacımızı karşılamak için güzel bir kaynaktır. Maden suyu içindeki mineraller sebebiyle sağlıklı bir içecektir ve insan sağlığını destekler. Ter, solunum ve idrar yoluyla kaybolan minerallerin yerine konması için, suyla birlikte geri kalan kısmın tamamlanmasında maden suyunu destekleyici olarak kullanabiliriz. Maden suları yüksek sodyum içerdikleri için dikkatli tüketilmeli. 

Maden suyunun mide bağırsak sisteminde rahatlatıcı bir etkisi vardır. Böbrek fonksiyonlarını dengelememiz de bize yardımcı olur. Diyet için gerekli olan su ve mineral ihtiyacını da karşılar. Cildin, pürüzsüz, canlı ve gergin görünümde olmasını sağlar. Sağlıklı bireyler günde 1-2 adet içebilir. Çocukların ve hamilelerin sodyum oranı yüksek olduğu için sınırlı tüketmeleri gerekir.

Bu içeriğe yorum yapın
0 Yorum