Yılbaşı hindisi nasıl pişirilir? Doğru pişirme yöntemleri nelerdir?

Yılbaşı akşamının vazgeçilmezi hindiyi nasıl pişirmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte pratik ve kolay pişirme önerileri...

Yılbaşı hindisi nasıl pişirilir? Doğru pişirme yöntemleri nelerdir?
-A A+

Yeni yıla girmemize günler kala programlar ve mönüler oluşturuldu! Eğer sizde geleneksek bir yılbaşı yemeği düzenliyorsanız sofranızın vazgeçilmez lezzeti hindi olacaktır. Hindi başlı başına lezzetli bir ettir ancak pişirme yöntemi çok önemlidir, etin çiğ yada kuru olmaması gerekir. Lezzetli bir hindi hazırlayabilmeniz için pişirme yöntemlerini sizler için hazırladık!

Öncelikle hindi zor piştiği için fırına koymadan geniş bir tencerede haşlamak gerekir. Haşladığımız ve içini doldurup diktiğimiz hindiyi önceden ısıttığımız 170-180 derecelik fırına veridiğimizde 1 ya da 1,5 saatlik sürede hindi pişmiş olacaktır.

 Hindi ile ilgili asıl sorun kuru olup olmamasıdır. Pişirirken çoğunlukla tadına bakmak için fırın açılırsa hindi kuru olabilir.
Pişirmeden önce hindiyi tartın, sonra ne kadar süreyle pişirdiğinizi kontrol edin. Hindinin lezzetli olması ve kurumaması için son yarım saat öncesine kadar folyoyla kaplı tutun.

Hindiyi pişirirken içine bol miktarda tereyağı ve üzerine de zeytinyağı sürmeyi unutmayın. Ardından, hindiyi kendi sularıyla her 20-30 dakikada bir sürmeyi unutmayın; böylece daha lezzetli yumuşak etli kalır.

Pişirilen hindinin lezzetini artırmak için salça, yağ, tuz, karabiber ve çok az pekmezle bir sos hazırlayıp, hindinin dışına masaj yaparak yedirmek gerekir.
Sonunda fırından çıktıktan sonra bir saat dinlendirdiğinizden emin olun. Isıyı tutmak için folyoya sarılı tutun. Pişirme önerimizi doğru uygularsanız muhteşem bir hindiniz olacak!

Bu içeriğe yorum yapın
0 Yorum