Burning Man değil çıplaklar kampı

Sabahları sıcaktan açtıkça açılan vücutlarını akşam soğuktan kürkler ile kapatmaya çalışıyorlar!

Havva Köse
-A A+

Kiraz festivali, mesir macunu festivali, çilek festivali... Eskiden festival denince aklıma bu şenlikler gelirdi. Hatta hakkını yemeyelim gençlerin daha çok rağbet gösterdiği; rock ve caz festivallerini de bu listeye dahil edelim.

Bu festivallerin ortak yönleri öncelikle Türkiye'de gerçekleşiyor olmaları. Ardından bizim Türk halkının göreneklerine uygun şekilde gerçekleşmesi. Ve hepsinden önemlisi her yaşa hitap ederek 'şenlik havasının' yaşatılması.
Tabi yeni nesil evrimleştikçe(!) hayatımıza yeni festivaller girmeye başladı.

Bunun en popüler olanı tabiki Burning Man.

ABD'nin Nevada eyaletinde yer alan Black Rock Çölü'nde her yıl Ağustos ve Eylül döneminde düzenlenen ve 9 gün süren Burning Man Festivali'ne (Yanan Adam) katılan katılana. 

Aslında bir çöl festivali.

İlk olarak 1990 yılında düzenlenen Burning Man adını festivalin son günü ahşaptan yapılan bir kuklanın yakılmasından alıyor.

Elinden bir saniye bile telefonu düşürmeyen pek çok sosyal medya bağımlısının çöl şartlarında hayatta kalması çabası. Ve hatta tam bir Survivor!

Bakmayın böyle mizansen yaptığıma. Her ne kadar anı anına paylaşım yapamasalar da festival dönüşünde arayı güzel kapatıyorlar.

Ve işte o büyülü gibi gözüken ortamın aslında nasıl da çirkinliklerle dolu olduğunu gözlerimize bir bir sokmaya başlıyorlar.

Festival her ne kadar eğlenceli ve çılgınlarca partilenen bir etkinlik olsa da zorlukları da bir hayli fazla.

Sabahları sıcaktan açtıkça açılan vücutlarını akşam soğuktan kürkler ile kapatmaya çalışıyorlar!

Karavan hayatı, kendi yemeklerini yapma zorunluluğu, temizlik ve duş sorunları vs.

Ama her şeye rağmen, burada en lüks yaşamlarını bırakıp çölde eğlenmenin karşılığı, onlara göre paha biçilemez...

Eşlerini, çocuklarını, nişanlılarını bırakıp festivale koşan ünlüler çıplaklığa ramak kalmış özel tasarım kıyafetleri ile gelenek ve göreneklerimizi adeta parçalar nitelikte..

Ülkemizin binbir türlü sorunlarından sıyrılıp böyle bir festival de boy göstermek bana HELAL OLSUN demekten başka birşey bırakmıyor.

Havva Köse'yi sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

facebook.com/havva.kose.9066

instagram.com/_havvakose_/

 twitter.com/_HavvaKose_

"Sitemizde köşe yazarı olarak yazı yazan tüm yazarlarımız yazdıkları yazı ve görüşlerden tamamıyla kendileri sorumludur. Köşe yazarlarının yazılarından dolayı İnternethaber Yayıncılık AŞ. (elmaelma.com) hiçbir şekilde yasal sorumluluk kabul etmemektedir."
4 Yorum
Bu festival değil bildiğin sapkınlık amacından sapmış mantıksız bir hale gelmiş çölde soyununca daha fazla yanarsın bunlar günahlardan ateşe çok yaklaşmış hissetmiyor sanırım güneşi çöl insanlara gidip görsünler kafaları bile kafalı yanmamak için bunlara bana yamyamlar gibi geldi
sayenizde etkinlikten haberim oldu. ilk fırsatta gitmeyi planlıyorum
Sana ne Havva? Seni zorla götürüyorlar mı?
adamlara ne senin gelenek göreneğinden, anlamadım ki?