Meşe palamudunun faydaları kemik erimesi riskini azaltıyor!

Meşe palamudunun faydaları neler? Hangi hastalıklara iyi gelir? İnsan sağlığına birçok faydası olan meşe palamudunun faydalarına gelin beraber bakalım!

Meşe palamudunun faydaları kemik erimesi riskini azaltıyor!

Meşe palamudu eylül ayında toplanan ve kurutulan bir besindir.İçerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller bakımından oldukça fayda sağlayan bu besinin insan sağlığına ne kadar faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Kemik erimesini durdurmasından tutun da kanserli hücrelere karşı kalkan oluşturmasına kadar birçok konuda yarar sağlayan bu besinin bilinmeyen faydalarını sizler için hazırladık. Peki meşe palamudunun faydaları neler? Hangi hastalıklara iyi gelir? İşte meşe palamudunun bilinmeyen faydaları!

KAHVE YAPIMINDA HAMMADE OLARAK KULLANILMAKTADIR 

Meşe palamudu Anadolu'da şifa amaçlı tüketilmektedir. Meşe palamudu aynı zamanda kahve yapımında ham madde olarakta kullanılmaktadır. 

CİLDİ ONARMAKTADIR 

Meşe palamudunun birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi cildin deforme olmuş yüzeyini kısa sürede onarmasıdır. Meşe palamudunu eski zamanlarda kadınlar cilt temizleme olarak kullanmaktadır. 

KABIZLIĞA VE İSHALE İYİ GELMEKTEDİR 

Meşe palamudunu kabıza ve ishale iyi gelmektedir. Aynı zamanda mide ve bağırsak hastalıklarının riskini de önlemektedir 

KEMİK ERİMESİ RİSKİNİ AZALTMAKTADIR 

Meşe palamudu aynı zamanda kemik sağlığı içinde faydalıdır. Potasyum,fosfor ve kalsiyum maddeleri bakımından oldukça zengindir. Bu maddeler dolayısıyla kemik erimesi riskini de azaltmaktadır. 

KANSERLİ HÜCRELERE KALKAN OLUŞTURMAKTADIR 

Meşe palamudu B vitamini bakımından da oldukça zengindir. Meşe palamudu metabolizma ve bağışıklığı güçlendirmektedir. Meşe palamudu aynı zamanda kanserli hücrelere karşı kalkan oluşturmaktadır. 

KÖTÜ KOLESTROL SEVİYESİNİ DÜŞÜRMEKTEDİR 

Meşe palamudu doymamış yağ bakımından oldukça zengindir. Kötü kolestrol seviyesini düşürmektedir. Kandaki glikoz seviyesini düzenlediğinden diyabete neden olan riskleri azaltır. 

EGZAMA RAHATSIZLIKLARI İÇİN...

Egzama rahatsızlıkları için meşe yaprakları ve kabukları kaynatıp suyu ile o bölgeleri yıkayabilirsiniz.

KURU ÖKSÜRÜK İÇİN... 

Meşe palamudunun çok farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Bunlar eğerki kuru öksürük ya da boğaz iltihaplanması için kullanmak istiyorsanız kabuklarını kaynatıp balla tüketebilirsiniz. 

İSHAL İÇİN... 

Sık ishallerde 1 yemek kaşığı meşe palamudu tozu tüketildiğinde hem ishali engellemiş hem de bağırsak florasalarını dengelemiş olursunuz. 

 

 

 

Yorumlar