Kadınlar ne ister: Öldürme!

‘Nereden çıktı bu 25 Kasım falan, söyle bakalım’ Söylüyorum sıkı durun (Özet geçeceğim, merak etmeyin)

Songül Soysal
-A A+

Merhaba sevgili okuyucu.

Gördüğünüz fotoğraf derin bir fotoğraf. Hikayesine geçmeden evvel, anı yakalayan Cansu’ma büyük teşekkürü borç bilirim (Çok ciddi oldu bu)

Bildiğiniz üzere (ki bilmiyorsanız mutlaka öğrenin) ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ydü. Türkiye’de ve dünyada, kadının gördüğü her türlü şiddete karşı çıkmak amacıyla kutlandı. Peki şimdi diyorsun ki bana sevgili okuyucu ‘Nereden çıktı bu 25 Kasım falan, söyle bakalım’ Söylüyorum sıkı dur (Özet geçeceğim, merak etmeyin)

25 KASIM 1960 TARİHİN UTANÇ TABLOLARINDAN BİRİDİR

Bence öyle. Patria, Minerva ve Maria… Yani Mirabel kardeşler, 25 Kasım 1960 tarihinde, tek istekleri hak ve özgürlük iken, Dominik Cumhuriyeti’nin eli kanlı diktatörü Rafael Trujillo’nun  "Ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabel kardeşlerdir" konuşmasını yaptıktan 23 gün sonrası, Trujillo yandaşları tarafından önce tecavüz edilip, ardından öldürülüp son olarak uçurumdan aşağı atıldılar. Daha kötüsü bu olay basit bir trafik kazası olarak gösterildi. 6 ay sonra Trujillo suikast sonucu öldürüldü. Mirabel kardeşlerin vahşice şiddete maruz kaldığı 25 Kasım günü ise,  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ ilan edildi, 1999 yılından beri…

İşte hikayemiz bu sevgili okuyucu. Ben lafı fazla uzatmayacağım, huyum değildir (Yalan) Konuyu fotoğrafa getiriyorum şimdi.

BENİ BÖYLE SEV, SEVECEKSEN

Demiş, Orhan Gencebay. 25 Kasım günü ülkemizde de aynı bilinçle kutlandı. Siyasilerden, sivillere herkesin ortak temennisi ‘Kadına şiddete dur’ demekti. Ancak 25 Kasım günü, hem cinsleri sokaklarda haklarına sahip çıkma mücadelesi verirken, 2 kadın en yakınları tarafından öldürüldü.

CANIM SENİN BU HALİN ÇOK İYİ HAL BENDEN SÖYLEMESİ, HELE O KRAVAT

25 Kasım günü, ağabeyi Kasım Demirtaş tarafından, 1 hafta boyunca işkence edilerek (prize bağladığı ucu açık kablolarla) öldürülen Amine Demirtaş olayı hakkında karar verildi. Kasım Demirtaş ‘Pişmanım’ dediği ve kravat taktığı için, ömür boyu hapis cezası indirildi.

25 Kasım günü, baba Hakkı Varlık, 20 yaşındaki kızı Belkıs Varlık’ı bıçaklayıp, kaçtığı apartman çatısında eşarpla boğarak öldürdü.

Bunların hepsi 25 Kasım günü oldu. Ve son 8 yılda Türkiye’de en az bin 915 kadın öldürüldü... Peki ne zaman nefes alacağız?

FOTOĞRAFIN HİKAYESİ VAR CANIM

Yukarıda gördüğünüz bu fotoğraf, 25 Kasım günü İstiklal Caddesi’nde çekildi. Hayat yoldaşını kaptığı gibi eyleme getirmiş ‘kız kardeşimiz’ Söyleyecek neyimiz var? Bu kadının, partnerini getirmesi mi olay yoksa bu beyin partneri ile bu eyleme gelmesi mi? Bana sorarsan, bu bir özveri değil sevgili okuyucu, bu bir bilinç. Bu kadın bu adamı getirmemiş olsaydı, adam kendi isteğiyle gelir miydi, bilemiyorum. Ama orada bulunması bile belli bir bilinç ışığını görmek için tırmaladığı demek oluyor. Aşklarının derinini bilmem ama ‘Aşk bu mudur, sevgili okuyucu, kıskançlık yüzünden öldürülen kadınlarımızın kaderinin aksine?

KADINLAR NE İSTER?

Kadınlar, nefes almak istiyor. Kadınlar öldürülmemek, sokakta rahatça o kem gözlerden payını alarak yürümek değil, özgürce yürümek istiyor. Kadın anne olmak istiyor, ikinci sınıf insan muamelesi görmek istemiyor. Ben listeyi uzatırım ama dediğim gibi lafı uzatmayı pek sevmiyorum (Hala yalan söylüyor)

Sevgili bunu okuyan kız kardeşim ve beyler; yaşayacağımız nice güzel günler için kadınlara uygulanan şiddetlere (fiziksel, sözlü, toplum baskılı) alışmayın, alışmalarına izin vermeyin...

Bu içeriğe yorum yapın

0 Yorum