Kırmızı halı: İçimiz dışımız bir 'Met' oldu ki sormayın

Geçtiğimiz gün düzenlenen, bu yıl ki teması "Kutsal Bedenler: Moda ve Katolik Hayal Gücü" olan Met Gala ile kostüm kotamızı doldurduk.

Songül Soysal
-A A+

Selam canım okuyucu;

Kaç günlerdir görüyorsunuz, göremeseniz de gözünüze gözünüze sokuluyor zaten Met Gala 2018. Peki Met Gala nedir değil önce bunu bilmek gerek. Canım okuyucu aç kulağını iyi dinle, Met her yıl ABD’nin New York şehrinde düzenlenir. Metropolitan Sanat Müzesi'ndeki Kostüm Enstitüsü yararı içindir, çünkü yüksek miktarlarda bağış toplanıyor. Buraya kadar tamam mıyız? Öyleysek bir de şunu eklemeden geçemeyeceğim canım okuyucu, Met Gala, moda dünyasının Oscar’ı gibi. Yani canımız, dedikodu kaynağımız Hollywood yıldızlarının gövde gösterisi yaptığı, er meydanı oluyor Met. Hani hayır işi, götür kişi, pişir işi derler ya o hesap ‘Yardımımı yapıyorum, forsumu basıyorum.’

Met Gala nedir az önce kaptık kapacağımızı. Met Gala için her yıl farklı bir konsept belirleniyor. Met Gala’nın bu yıl ki konsepti "Kutsal Bedenler: Moda ve Katolik Hayal Gücü" Çok dini maşallah, bazıları ibadet gibi olmuş bazıları korkuluk gibi. Neyse lafı uzatmıyorum, beraber kim ne giymiş ne etmiş hemen gıybete başlıyorum. (Bu Met Gala’nın gıybetini yapmasaydım, kahrımdan, acımdan ölürdüm.)

‘Hanımların dikkatine! Overlok makinesi ayağınıza geldi. Halı, kilim, paspar, yolluk kenarına, halıflekes kenarına overlok yapılır. Beş dakikada yapılır, hemen teslim edilir.’ Blake Lively’nin kıyafetinin tek açıklaması bu olabilir. Hatta bu kostümden bir de yatak örtüsü çıkar, çeyizlik falan. Ayrıca biri kalkıp dememiş ki 'Kalçanı biraz geniş mi göstermiş' Yazık.

Canım elektrikçim Elon Musk, yeni sevdiceği Grimes ile Met Gala’ya katılmış. Tabi ex aşkı Amber Heard, boy göstermekten geri kalmamış. Keşke kalsaymış. En azından Özgürlük Anıtı’nın vasat replikasını görmüş olmazdık. Tek pozitif nokta, kırmızı çok yakışmış.

Doğur artık kadın! Cardi B tam tamına 2-3 yıldır hamile olabilir. Şimdi şu fotoğrafa bakadurun ben sizi başka bir yere götüreceğim iki dakika.

Bu da Beyonce’nin Grammy 2017 performansı. O zaman o da hamile. Şimdi kimse bana Cardi B’de çalıntılılık, alıntılılık yok demesin.

Sen ki ejderhaların anası, Targaryenlerin bilmem kaçıncı ismisin, ya sen o allık, sen o ne yaptın? Demiyim, Emilia Clarke tatlı kızdır diyorum onun yerine ama keşke dizideki kostümlerinden falan biriyle gelseydin.

Şimdi biraz göz gönül açma vakti. Zayn sülüğü ile ne olacak ne bitecek diye bekleyelim, Gigi Hadid, Met Gala’ya çok oldu! Hayli gösterişli bir o kadar duru. O kuyruğu mu dersiniz, o soldaki böyle kuş kanadını andıran motifler mi. Gecenin en güzellerinden.net.

Dünya tarihi bir çok devletin çöküşünü gördü, tüm gün hobisi buldozer, kepçe izlemek olan amcalar nice binaların çöküşünü gördü, yol çöktü, devran göçtü, ama kimse bu kadar çöküşe daha önce şahit olmadı. Sarah Jessica Parker’a kimse ne yaptı çabuk söylesin. Sen ki bir Carrie Bradshaw’sın, gönüllerimizin Sex and the City’sisin ciğerim, sen kendine neden bunu yaptın!

Üzgünüm Nicki, koca bir Bülent Ersoy taklidisin! Lady Gaga’nın Artpop albümünün kapağının, Zeki Müren’den aşırma iddiaları (ki bence öyle) kol gezedursun, bir kalkıp dese ki ‘Nicki Minaj, Bülent Ersoy’u taklit ediyor.’ inanırım. Çünkü inanılmayacak gibi değil, nereden tutsan, oradan elinde kalıyor.

Anlatmaya gerek yok, Jennifer Lopez, görüyorsunuz! 

Met Gala evimiz, Rihanna Papa’mız, Madonna Bloody Mary’imiz. Katy Perry inanın kelimelerinde bittiği yerdeğim. Bu üçlü Met Gala’ya öyle inanarak gelmiş ki, yeni bir mezhep türetseler olurmuş. Bu arada Rihanna ne olmuş be! Arap sevgilisi yaradı vallahi.

Kendall Jenner, ruhsuz, 2.Kim Kardashian; o ablak kocan olmadan iyisin, nedense seni çok beğendim, 3.Kris Jenner; damatlar konusunda işler kesat, Firdevs Yöreoğlu çakması, 4.Kylie Jenner; yeni doğum yaptım, bebeğim aslında korumamdan kombini. Hepsinin ortak noktası tabi ki ‘Kardashian’ olmaları.

Siz neden geldiniz, sizi kim çağırdı? Hadi Bella Hadid, somurtkan ama kızımız özenmiş falan da, ey Kate Moss, neden 90’lı yıllarda firmaların sana eşantiyon verdiği elbiselerden birini giydin geldin? Bella’nın elbisesini sevmedim ama o saç, makyaj ve duruş 10/10!

Bir en olmuş daha, Kate Bosworth. Kendisini hiç sevmem, ama adil davranacağım sayın okuyucu. Tam böyle melek gibi falan olmuş, saçı, başı makyajı. Sevdim, beğendim.

Bazen çevrenizden biri ya da bir yakınınız, çok rezil bir şey yapar, onun yerine siz utanırsınız gibi oluyor mu size canım okuyucu? Bana oluyor, George Clooney’e de olmuş görüldüğü üzere. Ey Amal Clooney, yahu sen onur konuğusun ya. Bu ne rüküşlük, o pantolon ne. Ah dünya adaletin bu mu dünya! 2.Lana Del Rey Meryem, Jared Leto ise İsa olmuş. Ama ne olmak yahu. Gerçekten sevgili olup olmadıklarına dair bir bilgi yok ama Lana Del Rey ve Jared Leto gerçekten sevgili olmalı. 3. Hailey Baldwin ve yeni sevdiceği Shawn Mendez, cool ama ne bileyim… Hailey ise oldukça iyi!

Olayı anlamadan gelen, konsepti ne anladıklarından şüpheli olduğum dörtlü; Sen Donatella Versace’sın ve bu kıyafetle galaya geliyorsan, gazaptan korkmayacaksın! Doutzen Kroos en anlamayanı, Selena Gomez’in bir feri gitmiş bir şey olmuş töbe, Rita Ora, seni sevmiyorum kızım Jay-z Beyonce’yi senle aldattığından beri sevmiyorum. Hadsiz, yıkıl!

Sol ikiyi görmeyin, kalan sağ ikiler bizimdir!

Bilmiyorum gerçekten bilmiyorum. Amanda Seyfried’in, bilmem ne sarısı Şeker Kız Candy imajı mı, Ariana Grande’nin Rönesans sanatçılarının ruhlarını zıplatmasını mı, Ashley Graham’ın ‘Ben buraya bacak açmaya geldim’ konseptini mi? Hayat çok zor.

Beylerden ne kutsal ruhu, ne konsepti olacak dedim, dedim, dedim. Bir de ne göreyim, en sağ köşemizi şenlendiren Nick Jonas!

Ay beni yordular canım okuyucu. Kiminde gözlerin kanadı, kiminde ‘Ah be dedim, kadın dedim’. Ama genelde sövdüm. İleride kayınvalide olduğumda neler olacağını sen düşün artık. Met Gala 2018 yorumlamazsan ölürdüm demiştim değil mi. Yorumladım rahatladım. Alta da yazarken nelere dinledim onları bıraktım. Bir sıkıntın olursa, yaz bana canım okuyucu, ben buradayım. Öptüm.

Yazarken neler dinledim?

Des Ree - Life

Wham! - Wham Rap! (Enjoy What You Do-)

Django Django - Wor

Emir Yargın - Büyük Kaçış Planı

Manu Chao - Me Gustas Tu

Childish Gambino - This America