‘Çam Ağacı tam bir Türk geleneği’

Ülkemizde her yıl yaşanan Noel kutlaması, yılbaşı ağacı polemiği bu yıl da sosyal medyayı meşgul ederken konunun uzmanı Sümerolog Muazzaz İlmiye Çığ konuşulanlara açıklık getiriyor!

Yılbaşı ve Noel kutlama tartışmaları sosyal medyada tartışılmaya devam ediyor. Yeni yılı kutlaması ile Noel kutlamasını birbirinden ayıramayanlar, özellikle son günlerde bazı semtlerde ışıklı süslemeler yapılması ve ağaçların süslenmesiyle konuyu yine gündeme taşıdı… Birçok ünlü isim kendi sosyal medya hesaplarından böyle bir ayrışmaya düşmenin anlamsız olduğunu yazarken, en farklı yorum işadamı Eran Tapan’dan geldi. Tapan, Facebook hesabından dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ın ağaç süsleme geleneğinin özbeöz bir Türk geleneği olduğunu ispatlayan yazısını paylaştı. 1914 yılında dünyaya gelen Çığ’ın daha önce de TV ekranında defalarca dile getirdiği ve kitaplarında paylaştığı bilginin ayrıntıları…
7 1
Hıristiyanların İsa’nın doğuşu olarak kutladığı Noel bayramı, aslında çok eski Türklerin yeniden doğuş bayramıdır.
7 2
Türklerin, tek Tanrılı dinlere girmesinden önceki inançlarına göre, yeryüzünün tam ortasında bir akçam ağacı bulunuyor. Buna ‘Hayat Ağacı’ diyorlar. Bu ağacı, motif olarak sıklıkla halı, kilim ve işlemelerimizde görebiliriz.
7 3
Türklerde güneş çok önemli. İnanca göre göre gecelerin kısalıp gündüzlerin uzamaya başladığı 22 Aralık’ta gece gündüzle savaşır. Uzun bir savaştan sonra gün, geceyi yenerek zafer kazanır. Güneşin zaferini Türkler büyük şenliklerle akçam ağacı altında kutluyor.
7 4