Ev işi yapmak erkekleri seksten uzaklaştırıyor mu?

Ev işlerini üstlenip, eşine yardımcı olan erkekler yatak odasından uzaklaşıyor mu? Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, ev işleri, erkekler ve seks arasındaki ilişkiyi inceledi!

Erkekler hayat müşterek diyerek ev işlerinde kadınlara yardımcı olmaya yeni başlamıştı ki, kadınları yasa boğan kara haber geldi... Temizlik, yemek pişirme, bulaşık yıkama gibi ev işleriyle daha fazla uğraşan evli erkekler, bahçecilik veya ev onarım gibi işler yapan erkeklere göre daha az seks yapıyor! İlginç ve düşündürücü gerçek, Washington Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde yapılan araştırmada ortaya çıktı.
5 1
4 bin 500 evli Amerikalı çiftin katıldığı araştırmada erkekler ve kadınların ayda ortalama beş kez seks yaptığı rapor edildi. Kadının geleneksel olarak ev işlerini yaptığı çiftlerde, kocanın ev işlerinin çoğunu yaptığı çiftlere göre ayda 1.6 kat fazla seks yapıldığı rapor edildi.
5 2
Sonuçları American Sociological Review dergisinde yayınlanan araştırmayı değerlendiren Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, ev işlerinin erkeğin rutin görevi haline dönüştüğü evliliklerde kadının kocasına karşı daha az erotize olabileceğini söylüyor. Başka bir deyişle, kadınlar kocalarının evde yardım etmelerini seviyor fakat erkeklerin iyi niyetli çabaları onları bir arzu nesnesinden çok yardım arkadaşına dönüştürüyor.
5 3
Araştırmaya göre, geleneksel evliliklerde kadınların cinsel tatminlerinin daha fazla olduğunu belirten Psikolog Başkak, "Çalışan çiftlerde, kadın daha fazla ev işi yapmasını eşinden talep edip bunu sık sık tartışma konusu yapıyorsa, erkekler yatakta soğuklaşabilir" uyarısında bulunuyor.
5 4