Kapat

Mesaj Gönderildi

GÖNDER

Hepatit virüsü hakkında yanlış bilinenler!

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Kutlu, halk arasında hepatitler hakkında yanlış bilinenleri anlattı.

Hepatit virüsü hakkında yanlış bilinenler! foto 1

Acıbadem Ankara Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Kutlu, halk arasında hepatitler hakkında bilinen yanlışları anlattı.

Hepatit virüsü hakkında yanlış bilinenler! foto 2

Son zamanlarda dövme modasının yaygınlaştığına dikkat çeken Kutlu “Dövme için kullanılan iğnelerin mümkünse tek kullanımlık olmasına dikkat ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Hepatit virüsü hakkında yanlış bilinenler! foto 3

Hepatit hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Hakan Kutlu "En önemlileri Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C. Özellikle Hepatit A, çocukluk çağında genelde ateşli bir hastalık geçirdiğimiz, yetişkinlikte çok daha şiddetli hatta karaciğer yetmezliğine kadar gidebilen, sarılığa gidebilen ve genelde de temas yoluyla bulaşabilen bir virüs.

Hepatit virüsü hakkında yanlış bilinenler! foto 4

Ancak bizim için en önemlisi, ülkemiz için en sıkıntılı olan Hepatit B ve C virüsleri. Hepatit B ve C genelde halkımız tarafından yanlış biliniyor. Sanki Hepatit B’ymiş de Hepatit C’ye çevirmiş gibi farklı bir inanış var. Hepatit B ve C virüsleri farklı virüslerdir. İkisi de kendine has hepatitler yaparlar ama farklıdırlar. Hepatit B özellikle kan ve cinsel yolla, Hepatit C de başlıca kan yoluyla daha nadiren de cinsel yolla bulaşabilir.