Çalışan annelerin en sık yaptığı 5 hata ve çözüm yolları

Çalışan annelerin en sık yaptığı 5 hata ve çözüm yollarını Çocuk Gelişimcisi ve Anne Çocuk Yazarı Deniz Temur elmaelma.com için anlattı.

Çalışan annelerin hele de ilk çocuklarından sonra işe dönen anneler genellikle duydukları vicdan azabıyla hata yapmaya daha eğilimli oluyorlar. Çalışan anneler çocuklarının onların yokluğunda iyi durumda olmaları için her şeyi kontrol eden, aşırı korumacı bir tutum içine girebiliyorlar. Bu tutum çalışan annelerin hata yapmasına neden oluyor.  Çocuk Gelişimcisi ve Anne Çocuk Yazarı Deniz Temur, çalışan annelerin sıklıkla düştükleri hataları ve sonuçlarını elmaelma.com için anlattı. İşte çalışan annelerin en sık yaptığı hatalar ve bu hatalardan geri dönüş için yapmanız gerekenler..

6 1

YARDIM ALMAYI KABUL EDİN: Anneler özellikle de ilk çocuklarına sahip olan anneler yardım almak konusunda biraz daha tutucu bir tavır içine girebiliyorlar. Her şeyi başarmaları hatta kusursuzca başarmaları gerektiğini düşünen ve çevrelerinden bu yönde tepkiler alan çalışan anneler gerçekten mecbur kalmadıkça yardım almamayı tercih ediyorlar. Ancak bu durum başlarda annelere kendini iyi hissettirse de sonrasında çocuğuyla olan ilişkisinden ve zamanından çalmaya başladığından en büyük stres kaynaklarından birine dönüşüyor. Bu nedenle, çalışan anneler gerek çocuk bakımı gerekse evin düzenine ilişkin işlerde mutlaka yardım almayı kabul etmeliler. Bu aile büyüklerinden biri olabilir yada ücreti karşılığı hizmet satın alma şeklinde olabilir. Bu bir eksiklik değil çocuğunuzla daha kaliteli ilişki geliştirmeniz için bir fırsattır. 

6 2

ÇOCUKLARINIZI AĞLARKEN BIRAKMAYIN: Çalışan annelerin hafızaları, kapıda dakikalar süren ayrılmama anları, hüngür hüngür ağlayan çocuk halleriyle doludur. Bu her çalışan annenin yaşadığı kimisinin ise çok ağır yaşadığı bir şeydir. Sırf bu nedenle çalışma hayatını sonlardıran annelerin olduğu da bir gerçek. Bu hem anne hem de çocuk için son derece yıpratıcı. Bunu çözmek için çalışan annelerin çocuklarıyla güvenli bir bağlanma sağlamaları gerekir. Ayrılışların kaliteli olması ilişkiyi de kaliteli hale getiren bir şeydir. Çalışan anneler çocuklarıyla iş dışındaki saatlerde kaliteli paylaşımlar yapmalı, çocuklarının onlara doymasını sağlamalılar. Ayrıca yaşı uygun çocuklara ayrılışların nedenleri açıklanmalı ve dönüş saatine ilişkin somut bir bilgi verilmeli. Mesela 'en çok sevdiğin çizgi film bittiğinde ben gelmiş olacağım' diyebilirsiniz. Eğer sürekli çocuğunuz ağlarken onu bırakıp gidiyorsanız yada o görmeden kaçayım diyorsanız asla onaramayacağınız kaygı sorunlarına neden olursunuz. 

6 3

KENDİNİZİ VE ÇOCUĞUNUZU BAŞKA ANNE VE ÇOCUKLARLA KIYASLAMAYIN: Çalışan annelerin düştüğü en büyük hatalardan biri de sürekli kendilerini ve çocuklarını diğer anneler ve çocuklarıyla kıyaslamaktır. Kendi eksikliklerini sürekli görmek yada çocuğunun davranışlarını sürekli eleştirmek anne-çocuk ilişkisinde büyük yaralanmalara neden olur. Hiç bir anne ve tabiki hiç bir çalışan anne mükemmel değildir. Kusurlu olduğunuzu eksiklerinizin olduğunu kabul edin ve bunları gidermek için kendinize has çözümler üretin. Ve sonunda çocuğunuz mutluysa detaylara çok takılmayın. 

6 4