Okullarda velilerin gözünden kaçan tehlike: Akran zorlağı nedir nasıl önlenir?

Okullarda hızla artan akran zorbalığı çocukları eğitim hayatından soğutabilir. Çocuk gelişimcisi Deniz Temur aileleri akran zorbalığına karşı önlemleri anlattı.

Çocukları okuldan soğutan, akademik başarılarını düşüren, yaşıtlarından uzaklaştıran hatta saldırgan ve şiddet eğilimli bireylere dönüştüren akran zorbalığı okullarda gözden kaçan en büyük tehlike. Sosyal medyada obenimannem adıyla tanınan Çocuk Gelişimcisi ve Anne-Çocuk Yazarı Deniz Temur, velilere akran zorbalığı konusunda bilgi edinmeleri ve çocuklarıyla açık iletişime geçmelerini önerdi.

8 1

Akran zorbalığına okullarda çok sık rastlandığını söyleyen Deniz Temur, "Bir çocuğun ya da ergenin, bir başka çocuğu sistemli ve sürekli bir şekilde aşağılaması, küçümsemesi, dalga geçmesi, fiziki baskınlık kurması gibi  tekrarlayıcı nitelikteki saldırılara akran zorbalığı denir" dedi.

8 2

ZORBALIKLA ŞİDDETİ KARIŞTIRMAYIN

Yetişkinlerin fiziksel bir darbe olmadığı sürece çocuk ve ergenlerin davranışlarını önemsememe, görmezden gelme eğilimleri olduğununun altını çizen Deniz Temur, zorbalık yapan çocukların çoğunlukla 'şaka' kisvesi altında kendilerini gizlediklerini ve büyüklerinde zorbalığa maruz kalan çocuğa 'arkadaşın o senin, şaka yapmış gibi' telkinlerde bulunarak çocukları yalnız bıraktıkları uyarısında bulundu. Deniz Temur şöyle devam etti:

8 3

"Sözkonusu zorbalık olunca yetişkinler bu durumu şiddet ve saldırganlıkla karıştırıyor. Bir çocuğun zorbalığa maruz kalması için ille de fiziksel bir şiddet görmesi gerekmez. Zorbalığı ayırt eden en büyük özellik sürekli devam etmesidir. Yani her okul günü ve mesela her teneffüs devam eder. Çocuklar arasında bir güç dengesizliği bulunur.

8 4