Ayakta sıklıkla görülen cilt sorunları nelerdir bu sorunlara dikkat!

Tüm gün boyunca vücudunuzun ağırlığını taşıyan ayaklar yanlış ayakkabı seçimi, havasızlık gibi durumlar sonucunda çeşitli sorunları doğurabilmektedir.

Gün boyunca vücudumuzdaki ağırlığı üstlenen ayaklarda zaman zaman cilt sorunları görülebilmektedir. Bu sorunların temeli çeşitli durumlar çeşitli durumlarla özdeşebilir. Mesela tüm gün boyunca ayağınızdan hiç çıkmayan kapalı ayakkabılar, zaman zaman bir başkasının ayakkabısını giymeye maruz kalma, yanlış ayakkabı seçimi sizin için bir araya getirdiğimiz ayakta görülen cilt sorunlarına neden olabilir. İşte sıklıkla görülen ayaklardaki cilt sorunları...

6 1

ÖDEM VE YANMA HİSSİYATI!

Tüm gün boyunca kapalı ayakkabıda vücudun ağırlığını üstlenen ayaklar karmaşık yapıdan oluşmaktadır. Çeşitli damarların, kasların ve eklemlerden oluşan ayaklar aynı zamanda başka hastalıklarında habercisi olabilir! Buna örnek olarak ayaklarda oluşan eklem ağrıları romatizmal hastalıkların, ödem ise böbrek ya da kalp hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden ayaklarınızdaki belirtileri göz ardı etmeyin!

6 2

MANTAR

Özellikle yılın çoğunda kapalı ayakkabılara maruz kalan ayaklar tüm gün boyunca vücudun ağırlığını taşımakla beraber kapalı olan ayakkabının içerisinde nemli, terleme, sıcak hava ve dolaşım bozuklukları ayaklarda mantar enfeksiyonuna neden olmaktadır. Nemin olduğu ortamlarda ayaklarda beyazımsı kabarcıklar görülebilmekle beraber su toplayarak belirtilerini göstermektedir. 

6 3

NASIR

Bir çok kişinin aynı problemi olmakla beraber kısaca derinin kalınlaşması tabirini kullanabiliriz. Nasır, kemik olan bölgelerin sürekli olarak basıya maruz kalmasıyla oluşan durumlarda derinin kalınlaşmasıyla beraber ağrıya neden olmaktadır. Genellikle bu sorun ayaklarında şekil bozukluğu olanlarda ve sürekli olarak uzun mesafe yürüyüş yapanlarda görülmektedir. 

6 4