Kışın cilt bakımı nasıl olmalı doğru sabun cildi sağlıklı görünüm kazandırır!

Kışın cilt bakımı nasıl olmalı? Sert hava şartlarında kuruyan cilde bakım yapmak ve sağlıklı bir görünüm kazandırmak için dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık.

Kışın sert havalarda vücudumuzda olumsuz etkilenen yerlerden biri de cildimizdir. Bu mevsimin soğuk olması nedeniyle cildin sürekli olarak kuruması, matlaşması ve çatlamasına yönelik şikayetler artmaktadır. Bunun için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Sert geçen bu mevsimde cildinizin ışıl ışıl parlaması ve sağlıklı görünmesi için bazı noktalara dikka etmeniz gerekmektedir. Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek elmaelma.com okurları için anlatıyor.

7 1

NEMLENDİRİCİ KULLANMAYI İHMAL ETMEYİN!

Cilt, soğuk havaya uyum sağlamaya çalışarak kan dolaşımını azaltır. Bu duruma bağlı olarak, ter ve yağ bezleri az çalışır, cildin ihtiyaç duyduğu antioksidanları da almamasına sebep olur. Ayrıca soğuk havalarda cilt kuruluğu, cildin yağ kaybetmesinin en büyük sebebidir.Bu nedenle cildi nemlendirmek ve daha canlı görünmesini sağlamak için bol bol su içilmeli ve cilt tipine uygun doğru nemlendirici kullanılmalıdır.

7 2

YÜZ ÜSTÜ UYUMAK KIRIŞIKLIKLARI ARTTIRIYOR!

Pek çok kişi dikkat etmez ama yüz üstü uyumak yüz kırışmasını sebeplerin sebeplerinden biridir.Bu pozisyon yüzde ve özellikle dekolte bölgesinde belirgin kırışıklıklara yol açar. Her ne kadar gece bu pozisyonu korumak zor olsa da, en azından yüzüstü uykuya dalmamaya özen gösterin. Yüzüstü yatma alışkanlığı olmayan kişilerin daha az kırışıklığı olduğu görülmektedir.Bu nedenle sırt üstü uyumaya alışmanızda fayda var.

7 3

GELİŞEN TEKNOLOJİYİ KULLANIN!

Cilt yaşlandıkça, kuruyor, pullanıyor, kalınlaşıyor, çiller, siyah noktalar, kırmızı lekeler ortaya çıkıyor. Ayrıca ileri yaşlarda yaşlılık lekeleri kendini belli etmeye başlıyor. Mimik çizgileri (alında, kaş çatağında, yanaklarda) belirginleşiyor. Yüzdeki tüm kırışıklar da kendini göstermeye başlıyor.Ancak son yıllarda gelişen teknoloji ve tedavi seçenekleri sayesinde (fokuslu ultrason,gençlik aşısı,altın iğne gibi...) cilt gençleşmeye başlayabiliyor.

7 4