Vajinismus olan kadın ilk cinsel deneyimini anlattı sanki bir duvar...

İngiltere'de yaşayan 30 yaşındaki Isley Lynn vajinismus hastası ve ilk cinsel deneyimi ile terapi sırasında yaşadıklarını cesurca anlattı.

Vücudunuzun ne yaptığını her zaman kontrol edemezsiniz. Bunun en büyük örneği vajinismus! Isley Lynn şuan 30 yaşında olan ve vajinismus sorunu yaşayan genç bir kadın. BBC'ye hastalığı hakkında konuşan Isley Lynn ilk cinsel deneyiminde yaşadıklarını anlattı. İlk cinsel deneyimler hepimiz için biraz beceriksizlik izleri taşısa da Isley gibi vajinismus sorunu yaşayan kadınlar için durum bundan fazlası.  “Gerçekten çok yıkıcı bir şeydi. Resmen kırıldığımı hissettim. Ruhen de benim hatam olmayan bir şeyin yükünü çektim." diyen Isley, halen tedavi görse de durumunda pek bir düzelme yok. 

6 1

İngiliz Ulusal Sağlık Servisi, vajinismus vücudun bazı yada tüm vajinal aktivitelere karşı duyduğu korkuyla kendini kapatması olarak tanımlıyor. Tam bir birleşme olmasa da cinsel aktiviteler başladığnıda vajinal kaslar sıkılır ve kadının kasları üzerindeki kontrolü durur. Bu durumlarda seks yapmak bir yana bir tampon takmak bile büyük bir acı ve yanma nedeni olabilir. 

6 2

Isley ilk kez tampon takmak istediğinde yaşadıklarını şöyle anlattı: "İlk tamponumu 10 yaşımdayken denedim. Sanki bir duvarla karşılaştım. Bir delik var ama bir duvarın ardından gibiydi. İlk erkek arkadaşımdan sonra bir şeylerin ciddi olduğunu iyiden iyiye anladım."Durum Isley'in ilişkileri üzerinde de büyük bir duygusal yük yarattı. Isley, şöyle devam etti: “Partnerlerim onlara aşık olmadığımı düşündüler hatta onları çekici bulmadığım için birlikte olmaktan korktuğumu söyleyenler oldu. Ancak bunların hiçbiri doğru değildi."6 3

Oyun yazarı olan Isley, vajinismus tanısı konduktan sonra fizyoterapi seanslarına başladı. Isley, tedavileri denedikten sonra, kısa bir süre sonra işe yaramadığını fark etti. Isley, "Terapiler sırasında sürekli normalleşme olmasını bekledik ama olmadı. Olması için sürekli konuşmalar yapıyorduk ve bu zorlaşmaya başlamıştı. Ben de artık hayattan zevk almak için ille de seks hayatına sahip olmam gerekmediğini düşünmeye başladım. Beni mutlu eden başka şeyler yapıyorum" diye konuştu. 

6 4