Çocuğa ders çalışmak nasıl sevdirilir esneklik payına dikkat!

Çocuğa ders çalışmak nasıl sevdirilir?İşte ders çalışmayan çocuğunuza ders çalışmayı sevdirecek yöntemler! Koyduğunuz kurallardaki esneklik payına dikkat!

Eğitim-Öğretim yılının yeni başladığı şu dönemde, aileler için en büyük problem çocuklarının ders çalışmaması durumudur. Peki ders çalışmayan çocuğunuza ders çalışmayı sevdirmenin yolları nelerdir? İşte bu sorunun yanıtını Uzman Psikolog Duygu Karaer'den öğrendik. İşte ders çalışmayan çocuğunuza ders çalışmayı sevdirmenin yolları! 

DERS SAATİNİ UZUN SÜRELİ TUTMAYIN 

İlk bahsedeceğimiz yöntem aslında hepimizin bildiği bir yöntem. Aile olarak oturup, çocuğunuzu motive edecek bir haftalık program çizmesine yardımcı olun. Daha sonra evinizin ve çocuğunuzun günlük alışkanlıklarına uygun olarak bir saat belirleyin. Bu programı hazırlarken dikkat eidlmesi gereken en önemli husus, ders süresini 1-2 saat gibi uzun tutmak yerine parçalara bölmek. Ve aralara çocuğunuzun keyif aldığı aktviteleri koyarak onun daha çok verim almasını arttırmaktır. 

5 1

MOTİVASYON KAYNAĞI OLUŞTURUN 

Çocuğunuz, onun için hazırladığınız haftalık ders çalışma programının, onun başarıya ulaşmasına yardımcı olmak için var olduğunu bilmelidir. Bir de bunu pekiştirecek bir ödülü olursa işte o zaman tam bir motivasyon sebebi sağlamış olursunuz. Vereceğiniz ödül çok büyük ya da çok küçük olmamalı. Ne çok büyük ödülle beklentiyi yükseltin. Ne de çok küçük bir ödülle bu ödülğü değersizleştirin. Bu ödül onun seçtiği ama sizin standartlarınıza uyan herhangi bir şey olabilir. O hafta hazırladığınız programa, haftanın yarısından fazla uyum sağlamışsa eğer onun motive olmasını sağlamak için ödüllendirebilirsiniz. Bu ödül onun bir sonraki haftayı iple çekmesini sağlayacaktır. 

5 2

ESNEKLİK PAYINA DİKKAT! 

Burada sergileyeceğiniz esneklik payı çok önem taşıyor. İlk haftalarda ödül alması iyi bir şey fakat, programı eğer çoğunlukla aksatmaya başladıysa ödülü kesmelisiniz. Eğer kesmezseniz sonraki hafta programa uymak için bir sebebi olmayacaktır. Kurallarla ilgili siz ne kadar esneklik gösterirseniz, o kadar suistimale açık hale getirmiş olursunuz.

5 3

ALTERNATİF ÇALIŞMA ALANI OLUŞTURUN

Çocuğunuzun evde kendi çalışma alanının dışında, alternatif bir çalışma alanı olmasına izin verin. Çünkü bazen kendi odasının dışında bir yer motivasyon artırıcı bir durum olabiliyor. Malzemelerini rahatça koyabileceği bir masa, bolca ışık, olabildiğince görsel-işitsel uyaranlardan arınmış bir alan gerekli.Çalışma saatine özel yiyecekve içecekleri de bu rutinin bir parçası yapabilirsiniz. Özellikle, fındık, ceviz gibi atıştırmalıklar, taze meyve suyu, hem zihinsel hem fiziksel açıdan faydalı seçenekler olabilir. 

5 4