Çocuğa kitap okumayı sevdirmenin yolları neler ceza gibi göstermeyin!

Çocuğa kitap okumayı sevdirme yolları neler? Çocukluktan aşılamak istediğimiz kitap okumayı çocuklara sevdirmenin 7 yolu sizlerle!

Kitap okumak kişinin ruhuna dokunmasının yanında okuduğunu sınırsız hayal gücüyle beslemesi olağanüstü bir şeydir. Ebeveynler olarak kitap okuma sevgisini çocuklara küçüklükten alışkanlık haline getirmek istiyoruz ancak ortaya çıkan sonuçlar 'Israra, kavga, ve çocuğun onurunu kırmaya yönelik' kıyaslamaya girince işler biraz karışabiliyor. Elmaelma.com okurları için abm Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Çağla Acar, miniklerde okuma sevgisi yaratacak 7 adımı sıralıyor.

Okumayı bir aile etkinliğine çevirin. Çocuğunuzun kitapları sevmesini istiyorsanız öncelikle sizi kitap okurken gördüğüne emin olmalısınız. Evde birçok noktaya kitap ve dergiler yerleştirin ve çocukların sizi sık sık elinizde kitaplarla görmesini sağlayın.

8 1

Çocuklarda okuma alışkanlığı, iletişim kurmayı ilk kez öğrendikleri zamandan itibaren oluşmaya başlayan farklı katmanlarla şekilleniyor. Çocuklarının birer kitap kurdu olmasını isteyen anne babalar, okumayı sıkıcı bir sorumluluk olarak gören minikler karşısında hayal kırıklığına uğruyor. Öğretmenlerin okumanın temel özelliklerini öğretmekle yükümlü olduğunu ancak kitap sevgisinin en çok anne babalar tarafından miniklere aşılanabileceğini belirten abm Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Çağla Acar, her çocuğun içinde gizli bir kitap kurdunun yattığını belirterek onları daha çok kitap okumaya teşvik edecek 7 adımı sıralıyor.

8 2

Kitaplarla gerçek hayat arasında bağlantılar kurun. Edebiyatla gerçek hayat arasında bağlantılar kurmak, kitap okuma aktivitesini çocuklar için daha zengin bir deneyime dönüştürüyor. Bir sonraki tatilinizde gideceğiniz şehrin geçtiği bir öyküyü beraber okumak, çocuğunuzun ilgisini artıracaktır.

8 3

Diğer sanatlardan yardım alın. Çocuklarınızın okudukları kitapta anlatılanları daha iyi kavramasını sağlamak için diğer sanatlara başvurmak, oldukça zevklidir. Öyküde bahsedilen bir tatlıyı beraber hazırlamak, bir kukla gösterisiyle karakterlere hayat vermek veya eğer varsa kitabın film uyarlamasını seyretmek miniklerin algısını genişleteceği gibi ailecek daha kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

8 4