Çocuğunun başarılı olmasını isteyen ailelere basit ama etkili öneriler

Çocuğun okul başarısı nasıl artar, aileler okul başarısı attırmak için ne yapmalı? Çocuk Gelişimcisi Deniz Temur okul başarısını arttırmanın yollarını anlattı.

Çocuğunuzun okulda daha başarılı bir öğrenci olmasını istiyorsanız elinizi taşın altına koyma vakti geldi sevgili ebeveynler. Çocuk Gelişimcisi ve Anne Çocuk Yazarı Deniz Temur, başarılı eğitim hayatının bir ayağının da aile olduğunun altını çizdi. 

7 1

"Anne babalar çocuğun okul hayatına aşırı müdahalede bulunmakla, hiç ilgilenmemek arasında faydalı bir yerde dengeyi bulmaları gerekir" diyen Deniz Temur, "Bir çocuğu en iyi anne-babası tanır ve bu durum öğretmenlerin işini kolaylaştırır. Anne ve babaların öğretmenle doğru bir ilişki kurması öğrenci-öğretmen arasındaki ilişkinin kalitesini de yükseltir. Bu nedenle öğretmenlerle konuşmaktan çekinmeyin. Bu görüşmeler için ille de bir sorun yaşanmasını da beklemeyin" dedi.

7 2

Öğretmenlerin de velilerle kaliteli bir iletişim kurmaya ihtiyacı olduğunu söyleyen Temur, "Doğru şekilde konumlanmış bir öğretmen-veli ilişkisi çocuğunuzu sandığının aksine utandırmaz, onun kendisini güvende hissetmesine yardımcı olur" diye konuştu. 

7 3

OKUL ÖĞRENMENİN TEK YOLU DEĞİLDİR

Anne babaların eğitim söz konusu olduğunda düştükleri en büyük hatanın öğrenmenin sadece okulla sınırlı olduğu görüşü olduğunun da altını çizen Deniz Temur, "Okul öğrenmenin tek yolu değildir. Öğrenme okul dışında da sosyal, fiziksel, duygusal sayısız başka biçimle gerçekleşir. Bu nedenle okulu ve okul başarısını hayatınızın merkezine koymayın. Çocuğunuzun okul dışında geçirdiği zamanı 'ders çalışma fırsatı' gibi görmeyin. Elbette çalışma disiplini şart ancak çocukların okul dışında ödev ve ders çalışmadan uzak farklı aktivitelere ihtiyacı olduğunu unutmayın ve onu teşvik edin...

7 4