Çocuklar diş fırçalamaya nasıl alıştırılır pano ve kum saati yöntemi!

Çocuklar diş fırçalamaya nasıl alıştırılır sorunu her anne babanın yanıtını aradığı bir soru. Çözüm ise basit. Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, çocukların diş fırçalama alışkanlığı kazanması için yapılması gereken 5 ipucunu sizin için anlattı.

Çocuklar yeni şeyler öğrenmeyi ve keşfetmeyi sevse de diş fırçalamaya çok fazla yanaşmaz. Genelde diş fırçalama konusuna mesafeli yaklaşan çocuklar ya fırçalamak istemez ya da zorla fırçalar. Ancak çocukların diş fırçalama alışkanlığı kazanması çok önemlidir. Çünkü çocukların dişleri yetişkinlere oranla daha çabuk çürür. Çocukların fırçalama alışkanlığı kazanması içinse anne ve babaların tutumu ve yaklaşımları büyük rol oynuyor. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, çocukların diş fırçalama alışkanlığı kazanması için yapılması gereken 5 ipucunu sizin için anlattı.
6 1
ZORLAMAYIN ALIŞTIRIN: Bunu bir görev haline getirmeyin. Çünkü çocuklar görevlerden çok oyunları sever. Bu noktada diş fırçalamayı bir görev gibi göstermek yerine eğlenceli bir aktiviteye dönüştürmek çocukların alışması açısından oldukça önemli olacaktır. Bunun için renkli diş fırçaları ve eğlenceli figürlere sahip diş macunları alabilir ve dikkatini çekebilirsiniz.
6 2
DİŞ FIRÇALAMA PANOSU HAZIRLAYIN: Eğlenceli bir aktiviteye dönüştürmenin bir diğer adımı ise teşvik etmektir. Bunun için bir diş fırçalama panosu hazırlayabilir, diş fırçaladığı günlere renkli stikerlar yapıştırabilirsiniz. Bir haftayı tamamladığında ise onu küçük bir hediyeyle ödüllendirebilirsiniz. Bu durum çocuğunuzu teşvik edecek ve diş fırçalamanın zamanla bir rutine dönüşmesini sağlayacaktır.
6 3
DOĞRU ROL MODEL OLUN: Çocuklar için en önemli rol model ebeveynleridir. Bu sebeple çocuğunuzun doğru rol modeli olun. Sizi diş fırçalarken görsün. Hatta bu aktiviteyi beraber yapın. Önce onun diş fırçalaması için yönlendirin. Sonrasında ise dişlerinizi fırçalarken sizin dişlerinizi fırçalamasına izin verin. Bu aktiviteyi beraber paylaşacağınız bir ana dönüştürün.
6 4