Doğal ebeveynlik nedir çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır sabırlı olmayı öğrenin!

Doğal ebeveynlik nedir? Anne baba çocuk ilişkisi nasıl olmalı? Zaman zaman çocuğunuzun sizi olan davranışları karşısında hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

DOĞAL EBEVEYNLİK NEDİR?

Her anne baba çocuğunu koşulsuz şartsız sever ve her zaman arkasında olur ancak bazı durumlarda çocuğumuza olan sevgimiz ve ona olan sonsuz inancımız biz ebeveynleri bazen farkında olmadan bazı hatalar yapmaya itebilir. Bu hatalar çocuğumuzun ilerleyen zamanlardaki davranışlarına yansımasına ve kendi hayatını kuracağı zamanlarda zorlanmasına neden olabilir. 

9 1

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu “Doğal ebeveynlerin amacı asla; sınırları olmayan, her istediği karşılanan ‘şımarık’ diye tanımlanan çocuklar yetiştirmek değildir. Kuralları değil, gerektiğinde çocukla birlikte yaptıkları disiplini temel alırlar. İlgi çekici, merak uyandırıcı, hayal dünyasını zenginleştirici ve yaratıcı, yaşına uygun bir iletişim kurarlar” diyerek elmaelma.com okurları için doğal ebeveynlik hakkında bazı bilgilendirmelerde bulunarak 7 aşamada çocuğunuza yaklaşmanın bazı tavsiyelerde bulundu.

9 2

PANİK OLMAMAYA ÇALIŞIN

Anne babasının paniklemediğini gören çocuk kendini güvende hisseder. Bu nedenle her durumda panik bir ebeveyn olmadığınızı gösterin.

9 3

GÖZÜNÜZ HER ZAMAN ÜSTÜNDE OLSUN

Doğal ebeveynler daha iyi gözlemci oldukları için çocuklarının hastalıklarını da daha erken fark ederler. Ayrıca bu ebeveynler, bebeklerini daha sık emzirir, daha çok kucaklarına alır, sık temas ederler ve olumlu disiplin uygularlar. Dolayısıyla bu bebekler daha sağlıklı, mutlu ve huzurludur.

9 4