Çocuk odası nasıl dizayn edilir çocuklarınıza yepyeni bir yaşam alanı oluşturun

Çocuk odası nasıl dizayn edilir? Mimar Figen Erdağ Demircan,birbirinden farklı dekorasyon fikirlerini sizler için anlattı.

Çocuklar evin neşesidir.Çocuğu olan aileler çok iyi bilirler ki onların istekleri neredeyse tam bir emir gibidir. Bu yüzden söylediklerinin gerçekleşmemesi neredeyse imkansızdır.Bebekken bir bebek karyolasının yettiği çocuklar biraz büyüyüp, özellikle okul çağına geldiklerinde kendilerine ait bir odaya ihtiyaç duyuyorlar. Çocuğunuzun fiziksel ve mental gelişiminde yaşadığı, ders çalıştığı alanın büyük bir önem taşıdığı unutulmamalıdır. Peki çocuk odası nasıl dizayn edilmelidir?Mimar Figen Erdağ Demircan,birbirinden farklı dekorasyon fikirlerini sizler için anlattı. 

6 1

AÇIK RENKLERİ TERCİH EDİN

Öncelikle odanın rengi ile başlayın. Koyu ve canlı renkler yorucudur ve strese ve dikkat dağınıklığına neden olabilir. Çocuğunuzun da fikrini alarak,renklerin pastel tonlarını ve açık renkleri tercih edin. Bu huzurlu bir ortam yaratmak için ilk adımdır.

6 2

DÜZEN İÇİNDE ÇALIŞMAYI ÖĞRETİN

Saklama ve depolama alanları için odanın ölçüsünü alın. Karışık bir ortamda çalışmak gerçekten zordur. Saklama çözümleri, kitaplık gibi üniteleri gerektiği kadar alın. Dosyalar, kalemlikler gibi detayları unutmayın ve çocuğunuza bir düzen içinde çalışmayı önce öğretin, daha sonra ondan düzenli olmasını bekleyin.

6 3

YER DÖŞEMESİ EVLE UYUMLU OLMALI 

Yer döşemesi evin tamamından ayrı olursa bu hem sizi, hem de çocuğun yorar. Genele uyun, ancak kolay temizlenebilen bir seçim yapmayı ihmal etmeyin. Ahşap döşeme hem duvarlarla uyum sağlayacak, hem de huzurlu bir ortam yaratmakta başarılı olacaktır; bu da olmuyorsa duvar rengi tonlarında bir halı tercih edebilirsiniz.

6 4