Aç kalarak kilo vermek zararlı mı kilo verdiğiniz kadar kilo alıyorsunuz!

Halk arasında batıl inanç zayıflama bilgilerinden biri de aç kalarak kilo verme mantığıdır. Peki aç kalarak kilo vermek gerçekten mümkün mü? İşte cevabı!

Vücuttaki fazla kilolardan kurtulmak için bu süreci hızlandırmak için çok fazla hata yapılıyor. Özellikle halk arasında kilo vermek için çok fazla hata yapılmaktadır. Bu hatalardan en yaygın olarak yapılanlardan biri de kilo vermek için vücudu aç bırakmaktır. Ancak bu konuda uzmanların kilo vermek için vücudu aç bırakmanın kalbi fazlasıyla yorduğunu ve bilinenin aksine aç kalarak kilo vermek bu süreçte daha fazla kilo almaya neden olduğunu açıklıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatmagül Yılmaz Öztürk, vücudu aç bırakmak zararlı mı, zararları nelerdir? gibi merak edilen soruyu yanıtladı.

6 1

MİDENİZ DEĞİL BEYNİNİZ DOYDUĞUNDA KALKIN!

''Çünkü beynimiz ilk lokmayı ağzımıza aldıktan 20 dakika sonra 'doydun artık yeme' diye bir sinyal gönderir. O nedenle bir lokmayı ağzımıza aldıktan sonra ağzımızda iyice dağılana kadar çiğnememiz gerekir. Yani sindirim mide de değil ağızda başlaması önemlidir, bu şekilde mideye binen yükü de azaltmış oluruz ve doyduğumuzu anladığımız için eskiye göre daha az yemeye başlarız. Hızlı da yeseniz yavaş da yeseniz 15 dakikadan önce o masadan kalkamazsınız. Hızlı yediğinizde hazımsızlık, şişkinlik şikayetleriniz artar. Alınan kalorileri yakmak için su içilmesi gerekir. 2 bin 500 kalori alıyorsak, 2 buçuk litre su mutlaka içmemiz lazım" diye konuştu.

6 2

KİLO VERMEK İÇİN YAĞ TÜKETMEYE DE İHTİYACINIZ VAR!

Sebzeyi yağsız olarak haşlayıp tüketmeye kalktığınızda yağda eriyen vitaminleri vücudunuza alamazsınız. Bu vitaminler A, D, K ve E vitaminleridir. A vitamini öncelikli olarak göz sağlığımız için önemlidir, D vitamini kemikler ve insülin direncine, E vitamini cilt sağlığımız, K vitamini de kanın pıhtılaşma faktörleri ile bağlantılıdır. Yine bu vitaminler kansere karşı da koruyuculuk sağlar. Ama fazlalıkları da sıkıntılıdır. D vitaminin fazlası böbrekte taş yapar. Eksiklik saptanmadan vitamin dahi olsa kullanmayınız.

6 3

VÜCUDU AÇ BIRAKMAK KALP KRİZİ RİSKİNİ ARTTIRIYOR!

Karın bölgesinde biriken yağlar daha çok erkeklerde kalp hastalığı riskini artırır. Her iki cins içinde diyabet hastalığına sebep olur. O nedenle bel-kalça oranı önemlidir; erkeklerde 1'i, kadınlarda da 0,8'i geçmemelidir. Spor yağ dağılımınızı dengeler ve daha sağlıklı olmanızı sağlar.

6 4