Burun estetiğinde doğal görünüm önemli!

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can burun estetiğinin hem estetik hem işlevsel açıdan başarılı geçmesi için bilmeniz gerekenleri anlatıyor...

Sağlıklı bir şekilde nefes alınıp verilen, doğal ve güzel görünen bir burun hayali kuranlar için Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can burun estetiğinin hem estetik hem işlevsel açıdan başarılı geçmesi için bilmeniz gerekenleri anlatıyor... “Burundaki fonksiyon ve şekil bozukluklarını gidermek için yapılan ameliyata rinoplasti denir. Burundaki şekil bozuklukları hem işlevsel hem de estetik açıdan sorunlara neden olabilir. Eğer burunda dışarıdan görülen bir yapısal bozukluk varsa, beraberinde çoğunlukla işlevsel problem de bulunuyor demektir. Bu nedenle burnun yapısal bozuklukları giderilirken fonksiyonel sorunlarının da yerine getirilmesine dikkat edilir.”
4 1
Septum deviasyonu ameliyatı “Septum deviasyonu burnu iki eşit parçaya ayıran ve hava akımının düzenlenmesi işlevini gören kemik ve kıkırdak dokunun eğri olması durumudur. Burundaki şekil bozuklukları arasındaki en yaygın görülen şekil bozukluğu septum deviasyonudur. Burun kemiği ve kıkırdak doku eğriliğinin en önemli nedeni genetik faktörlerdir. Ayrıca bebeklik çağında , küçük yaşlarda düşmeler , ayrıca ileriki yaşlarda buruna bölgesine gelen darbeler deviyasyona neden olur. Travmaların dışında doğum kanalında burnun baskı altında kalması da deviasyon nedeni olabilir. Burun tıkanıklığı ve rahat nefes alamama septum deviasyonunun en belirgin belirtilerinin başında gelir. Burun tıkanıklığı genellikle tek taraflı olur. Septum deviasyonu ameliyatı hem nefes alamama sorununu hem de burundaki şekil bozukluğunu gidermek için yapılır.”
4 2
Nazal Valv Darlığı “Nazal valv darlığı burnun yan duvarlarının yetersiz olması durumdur. Burnun yan duvarlarının yetersiz olduğu durumlarda nefes alırken burun kanatları içeriye çökerek hastanın burundan nefes almasını engeller. Burun kanatlarının içeriye çökmesi doğuştan , buruna bir darbe alınması sonrası ya da geçirilen burun ameliyatının ardından ortaya çıkabilir. Bu durumda burun yan duvarlarının kıkırdak doku ile yeniden yapılandırılması gerekir.”
4 3
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can : Rinoplasti ameliyatları ile burundaki şekil bozuklukları ve nefes alma sorunları başarılı bir şekilde giderilebiliyor. Ameliyatın en büyük amacı hem işlevsel hem de estetik açıdan doğal bir burun elde etmektir. Burundaki şekil bozuklukları giderilirken yüzle uyumlu olması, estetik operasyon geçirildiğinin anlaşılmaması çok önemlidir. Günümüzde burun estetiği iyileşme süreci hızlanmış durumdadır. Estetik dikiş kullanıldığı için burunda olabildiğince iz kalmaz. Operasyondan sonra burnun tam şeklini alması ve hassasiyetin geçmesi için birkaç ay geçmesi gerekebilir. Eğer burnunuzda şekil bozukluğu ve nefes alma problemi varsa burun estetiği operasyonuyla hem yapısal hem de fonksiyonel bozukluklardan kurtulabilir, hayal ettiğiniz güzellikte buruna kavuşabilirsiniz.
4 4