Ev aydınlatması nasıl olmalı ne renk olmalı doğru aydınlatmaların faydaları!

Ev aydınlatması nasıl olmalı? Doğru aydınlatma nasıl seçilir, neye göre seçilir? Daha iyi bir görüş veya çalışma ortamında aydınlatmaların da bir anlamı var!

Ev ortamı çalışma ortamında aydınlatma neyi ifade eder? Ev veya çalışma ortamlarında aydınlatmanın önemi ne? Aydınlatma ne anlam ifade eder? EvimiTasarla'nın kurucuları Ebru Tamer ve Banu Hatipoğlu, yeni bir LED ampul almadan önce sarı ışık, sıcak ışık ve parlak beyaz ışığın kullanım alanlarını bilmek gerektiğini belirterek bilgilendirmede bulunuyor. Doğru aydınlatmanın faydalarını görmek için satın almadan önce seçim doğru yapılmalı. Kelvin (K) biriminde ifade edilen renk sıcaklığı terimini anlamak, doğru ışık rengini seçmenizi ve istediğiniz mükemmel efekti yakalamanızı kolaylaştırır.

Güneşin parlak mavi ışıklarının etkili olduğu yaz zamanlarında gün ışığının renk sıcaklığı soğuk beyaz olarak tanımlanır. Mum ışığının verdiği turuncu-sarı ya da amber rengi ışığı ise sıcak beyaz ışık olarak adlandırılır. Yapay ışık kaynaklarında renk sıcaklığı genellikle 2500 ila 8500 kelvin derece aralığındadır.''

6 1

SICAK BEYAZ IŞIK (2500-3300 Kelvin)

2500–3300 kelvin renk sıcaklıklarının sıcak ışık olarak kabul edilmektedir. Kırmızı, turuncu, sarı ve kahverengi genellikle evlerde kullanılan toprak tonu renklerdir. Bu mekanlar için sıcak ışık renkleri uygundur. Sıcak ışık genellikle parlak soğuk ışığa göre daha yumuşak, iyi bir görüş ve rahat bir atmosfer sağlar. Bunun için yatak odaları, oturma odaları salon gibi yaşam alanlarında kullanılır. Restoranlarda da rahatlatıcı ışık olarak tercih edilir.

6 2

DOĞAL BEYAZ IŞIK (4000-4500 Kelvin)

Sıcak ışığın evlerde genel kabul görmesine rağmen bazı kişilerin doğal beyaz ışığı tercih etmektedir. Doğal beyaz ışık 4000–4500 kelvin renk sıcaklığındadır. Yeşil, beyaz ve mavi tonlarla dekore ortamlarda doğal beyaz ışık tercih edilir. Enerjik ve ferahlatıcı bir ruh hali yarattığı için çalışma alanları olan ofis ve ev-ofislerde tercih edilir. Aynı zamanda, 4000–4500 kelvin renk sıcaklığındaki ışık detay görmemizi destekler ve nesnelerdeki kusurları daha kolay algılamamızı sağlar. Bu nedenle temizliğin önemli olduğu yerlerde, makyaj odalarındaki aydınlatmalarda faydalıdır.

6 3

SOĞUK BEYAZ IŞIK (5000-6500 Kelvin)

Teknik olarak 5000–6500 kelvin ışığın yaz güneşinin kelvin derecesi olduğunu kaydeden Tamer ve Hatipoğlu, böyle bir ışıkla aydınlatmada güneşin taklit edilmektedir. 6500 kelvin ışıkta bulunan fazla mavi ışık nedeniyle gözlerimizde risk oluşmaya başlar. Bu sebeple bu ortamlarda çok uzun süreler kalmamak gerekir. Çalışma ortamlarında soğuk beyaz ışık iş verimliliğini artırabilir. Konutlar dışında ofislerde, garajlarda, mücevher ya da deri ve ayakkabı mağazalarında, gümüş objelerin sergilenmesinde, spor alanlarında kullanılabilir.

6 4