Pilates hakkında bilinmesi gerekenler video izleyerek yapılabilir mi?

Pilates hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir ? Duruş bozukluğu ve kilo sorunu yaşayanların sıklıkla tercih ettiği pilateste merak ettiklerinizi cevaplandırdık

Özellikle son zamanların popüler sporu olan pilates, duruş bozukluğu ve kilo problemi yaşayanların sıklıkla tercih ettiği pilates hakkında merak ettiklerinizi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İşyar tüm soruları yanıtladı. Özellikle gün içerisinde bilgisayar başında çok fazla zaman geçirenlerin ve fiziksel olarak fit bir vücuda sahip olmak isteyenlerin sık sık karşımıza çıkan 5 soruyu elmaelma.com okurları için açıkladı...

6 1

VİDEO İZLEYEREK PİLATES ÖĞRENİLEBİLİR Mİ?

Son dönemlerde evde pilates yapanların sayısının artmaktadır. Bel veya boyun fıtığınız varsa internetten izlediğiniz videolar sizin için doğru seçim olmayabilir. Pilates, aletli, toplu ve hiçbir alet olmadan farklı egzersizlerle yapılabiliyor. Profesyonel bir eğitmen, doktordan kişinin duruşunda nerelerin güçlenmesi gerektiğinin bilgisini alacak ve ona göre bir program hazırlayacaktır. Video izleyerek pilates yapan kişiler bundan mahrum kalırlar. Kişi sürekli masa başında çalışmaktan kaynaklanan bel veya boyun ağrısı yaşıyorsa ve güçlendirilmesi gereken özel bir kas varsa, eğitmen gerekli yönlendirmeleri yapabilir. Ayrıca kademeli geçişler yapmak ve sakatlanmaları önlemek için de bir eğitmen gözetimi önemlidir.

Bu noktada bire bir çalışılan eğitmenler yönlendirici olmalı ve kademeli bir geçiş uygulamalılar. Özellikle aletli pilates eğer üzerine gidilirse ve yanlış kullanılırsa sakatlayıcı bir hal alabilir. Kas içi kanamalar, tendon yırtılmaları yanlış yapılan pilates sonucu sıkça karşılaştığımız durumlar. Bu zorlamalar sonucunda oluşan tendon kopmaları ve yırtılmaları cerrahi işlemlerle sonuçlanabiliyor.

6 2

FITIĞI OLANLAR PİLATES YAPABİLİR Mİ?

Bel veya boyun bölgesinde fıtık olan ve pilates bana uygun mu? diye düşünenlerin öncesinde bir ortopedi uzmanının muayenesinden geçmesi önemli. Doktor muayenesinde kişinin kas dokusu, daha önce geçirdiği hastalıklar, belde ve boyunda fıtık benzeri omurga sorunları varsa tüm bunlar değerlendirilir. Çok ileri aşamada değilse fıtık pilatese engel değildir ancak mutlaka uzman bir doktor ve bir eğitmenin gözetiminde yapılmalıdır.

6 3

PİLATES KİLO VERMEYİ ETKİLER Mİ?

Fit ve formda bir vücudun hayalini kuranların da favorisi olan pilates gerçekten zayıflatıyor mu? “Pilates kilo vermeyi sağlamaz, vücut daralması yapar” bilgisini paylaşan Doç. Dr. Mehmet İşyar bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Pilates, vücudu sıkılaştırır, kasları iyi organize ederek vücutta daralma sağlar. Pilates birkaç beden küçülmeyi sağlayabilir ama bunu zayıflatarak değil kaslarda sıkılaşma sağlayarak yapar.

6 4