Baş ağrısı nasıl geçer bol sıvı tüketin!

Baş ağrısı nasıl geçer? Mevsim değişikliklerine bağlı olarak artan baş ağrılarınızdan bu önlemleri alarak kurtulabilirsiniz!

Son dönemlerde havanın bir ısınıp bir soğumasıyla pek çok hastalık beraberinde gelmektedir. Bu durum ne yazık ki şiddetli baş ağrılarına neden oluyor. Kişi gün içerisinde baş ağrısı nedeniyle kendini bitkin ve yorgun hissediyor ve yaptığı işe konsantre olmakta da zorlanıyor. Bizi bu kadar yıpratan ve günlük hayatımızın aksamasına neden olan baş ağrısı nasıl geçer? İşte bu sorunun yanıtını Nöroloji Uzmanı Dr. Elvan Cevizci Akkılıç'tan öğrendik. Uzman doktor, ciddi bir hastalıktan kaynaklanmamak kaydıyla baş ağrısına neden olabilecek 5 nedeni anlatarak alınabilecek önlemleri de sıraladı. İşte baş ağrısına neden olan şeyler ve alınabilecek önlemler! 

11 1

SICAK HAVA

Hava sıcaklığındaki artış, ya da mevsim geçişleri  birçok yönden baş ağrılarını artırabiliyor. Sıcak havalarda ‘vazodilatasyon’ denilen damar genişlemesi oluyor ve bu da ağrıya neden oluyor. Yine sıcaklık artışı tansiyon yükselmelerine neden olabilirken, buna bağlı olarak özellikle ense bölgesinde şiddetli ağrılar hissedilebiliyor.

11 2

YETERİNCE SU İÇMEMEK

Eğer yeterli sıvı tüketmiyorsak terleme ile vücudumuz sıvı kaybettiğinden, sıvı eksikliğine bağlı baş ağrısı meydana gelebiliyor.

11 3

YAZ AYLARINDA BİLİNÇSİZ KLİMA KULLANIMI 

Yaz aylarındaki sıcaklık artışı neredeyse her girdiğimiz alanda bizi klima kullanımına yönlendiriyor. Ancak dikkat! Klimaya doğrudan maruz kalmak, özellikle kaslarda kasılmaya neden olup baş ve boyun ağrılarına neden olabiliyor.

11 4