Daha sağlıklı cinsel hayat için mutlaka konuşulması gereken 7 şey

Uzmanlar çiftlerin sağlıklı bir seks hayatı sürdürmeleri için mutlaka konuşması gerektiğini düşündükleri 7 öneride bulundular. İşte detaylar...

Seks hakkında konuşmak ilk bakışta zor görünebilir. Ancak sürekli paspas altına itilen, yok sayılan konuları konuşmamak yatak odasında işleri daha da zora sokabilir. Konuşmak sağlıklı ve tatmin edici bir ilişkiyi sürdürmek için önemlidir. İşte daha sağlıklı seks hayatı için uzman onaylı bir 7 öneri...

8 1

İLİŞKİ GEÇMİŞİNİ AÇIKLA

New York Times'ın kitaplarını en çok satanlar arasına aldığı Seks ve İlişki Uzmanı Laura Berman, "Benim başlıca kuralım, karşılıklı cazibe olduğu sürece sohbete yatak odasında yer açmaktır" diyor. Berman'a göre tartışılacak konuların başında da yeni bir ilişkide en son sağlık testi sonuçları gelmeli. Basitçe, eski ilişkiler hakkında konuşmak hafiflik ve kıskançlık gibi görünsede her kişi partnerinin geçmişini bilme hakkına sahiptir. Berman, "Konuşmazsanız güvensizlikten başka bir şey yaratmazsınız" diyor ve ekliyor: Temiz bir sağlık faturası ve vücudunuz hakkında güvenli kararlar verme geçmişi önemlidir.

8 2

YATAK ODASI DIŞINDAKİ SORUNLARA ÇÖZÜM BULUN

Berman, yatak odasının dışında hoşnutsuzlukların ortaya çıkması cinsel hayatı kötü etkiler diyor. Çok sayıda çiftin şu anda sahip olmadıklarını düşünmesi de ilişkiye karşı savunmasız bir ortam yaratıyor. İstenmeyen davranışı açıkça ortaya koymak saklamaktan daha faydalı. Kocanızla Hile kitabının yazarı Andrea Syrtash'a göre işe yarar bir çözüm üretin ve saklamak yerine konuşun.

8 3

HAFTADA İKİ GÜN SEKSTE ANLAŞIN

Seks sayısında mutabakata varın. Bunun anlamı şu: Çiftlerden biri her gün diğeri ise ayda bir istiyorsa bu kesin sorun yaratacaktır. Her şeyde olduğu gibi bu konuda da uzlaşma şart. Kulağa hoş gelmese de seks zamanlamasını kurmaya çalışın. Berman, haftada en az iki kez samimi bir cinsel deneyim paylaşımı öneriyor ancak ilişki mutluluğunu garanti eden hiçbir "sihirli sayı" olmadığını belirtiyor. Ortaklar, kendilerini en iyi hissettiren sıklığı bulmak için birlikte çalışmak zorundalar.

8 4