Yaz kilolarından kurtulma yolları beslenmede kompleks karbonhidrata yer açın!

Yaz kilolarından kurtulmanın 5 yöntemi neler? Yaz ayının verdiği rahatlıkla fazla fazla alınan kilolardan kurtulmak isteyenler için 5 pratik yöntem hazırladık!

Bütün yılın stresini ve yorgunluğunu atmak için değerlendirdiğimiz ve aylar öncesinden planlar yapmaya başladığımız yaz aylarında tüm sorunları ve olumsuzlukları bir kenara atıp kurtulduğumuz tatillerde ne yazık ki beslenme düzeni de aksayabiliyor ve bu zaman aralıklarında alınan kilolar tatil dönüşü yerini pişmanlığa bırakıyor. Peki yaz aylarında alınan bu kilolardan hızlı ve sağlıklı bir şekilde kurtulmak mümkün mü?  Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman yaz kilolarından sağlıklı bir şekilde kurtulmanın püf noktalarını sizlerle paylaştı.

7 1

HER ÖĞÜNDE ÇİĞ SEBZELERE YER AÇIN!

Domates, salatalık, marul, roka gibi sebzelerin su oranları yüksek ve kalorileri de yok denecek kadar az. Posa içeriklerinin de yüksek olması sayesinde hem uzun süre tokluk sağlıyorlar hem de kabızlığa iyi geliyor ve kilo vermenize destek oluyorlar. Çünkü kabızlık problemi kilo verme hızını düşüren bir etmen.

7 2

 BESLENMENİZDE SİZİ TOK TUTAN YİYECEKLERE YER VERİN!

Öğünlerinizde mutlaka et, tavuk, balık, yoğurt gibi protein kaynaklarına yer açın. Çünkü proteinler hem uzun süre tokluk sağlıyor hem de termik etkileri sayesinde vücutta sindirilirken vücuda ekstra kalori yaktırıyor. Ara öğünlerde süt, yoğurt tercih etmeniz veya meyvenizin yanına süt, yoğurt eklemeniz de tok tutucu etkiye sahip olduğundan yağ yakımına destek oluyor.

Yetişkin bir kişinin günde 200 ml.lik 2 su bardağı kadar süt veya yoğurt tüketmesi yeterli. Ayrıca pirinç pilavı ve makarna yerine bulgur, tam buğday ekmeği tercih ederek de tokluk sürenizi uzatabilirsiniz.

7 3

 BESLENMENİZDE KOMPLEKS KARBONHİDRATLARA YER VERİN!

Karbonhidrat meyvede, tahıllarda, kuru baklagillerde bulunan bir besin ögesi ve vücudumuz için ilk enerji kaynağı. Birçok kişi kilo almaktan endişe ettiği için karbonhidrat tüketimini sınırlandırıyor. Oysa karbonhidrattan kısıtlı diyetlerde yağ kaybı yaşanırken kas ve su kayıpları da meydana geliyor. Bu nedenle yağdan kilo vermek için kan şeker hızını yavaş yükselten bulgur, tam buğday ekmeği veya çorba gibi kaynaklara mutlaka yer vermek gerekiyor.

7 4