Bahar yorgunluğuna karşı ne yapmalı?

....Halsizlik, yorgunluk, sürekli uyku hali ve mutsuzluk gibi belirtileri olan, özellikle bu aylarda sıkça rastlanan bahar yorgunluğunun en önemli ilacının su olduğunu belirten Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden diyetisyen Berna Ertuğ, bahar yorgunluğuna karşı yapılması gerekenleri anlattı.
10 1

Dengeli beslenin


Besin çeşitliliği yaratarak tek tip beslenmekten kaçının. Bütün besin gruplarını içeren bir öğün tüketmeye çalışın. Örneğin bir öğününüzde kıymalı sebze yemeği veya tavuklu salata, bir su bardağı ayran ve bir dilim ekmek tüketerek besin çeşitliliğini sağlayabilirsiniz. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı kesinlikle atlamayın. Beyaz undan yapılmış besinler yerine; kepek, çavdar, tam buğdaydan yapılmış tahıllı besinleri tercih edin.
10 2

Porsiyon küçültün


Günde üç ana, üç ara öğün olacak şekilde az az ve sık sık altı öğün tüketmeye gayret edin. Kendinizi 3-4 saatten fazla aç bırakmamaya özen gösterin. Tükettiğiniz miktarlara yani porsiyonlarınıza dikkat etmeye çalışın.
10 3

Günde 2-3 litre su için


Susamadan su içmeyi alışkanlık haline getirmeye çalışın. Günlük 2-3 lt (10-15 su bardağı) su tüketerek dolaşım sistemini daha düzenli hale getirmiş ve toksinlerden kurtulmayı sağlamış olursunuz.
10 4