Beta mikrobundan korunun!

.Griple karıştırılan 'beta mikrobu'ndan önce çocuklarınızı, sonra da kendinizi koruyabilmek için öncelikle bu hastalık hakkında bilmeniz gereken bazı önemli noktalar var.
7 1


'Beta mikrobu' diye bilinen mikroorganizma boğazda iltihaplanma yapan bir çeşit bakteridir. Tıp dilinde A grubu beta hemolitik streptokok olarak adlandırılır. Bulaşıcıdır ve bazı ciddi komplikasyonlara yol açabildiği için halk arasında özel önem verilir. Özellikle çocuk ve genç erişkinlerde görülür. İnsanların bir arada bulunduğu okul, sinema salonu gibi kapalı ve havalanması yetersiz ortamlarda kolaylıkla bulunur. Damlacık enfeksiyonu denilen öksürük, hapşırık, yakın konuşma ve öpme gibi yakın temas ile ve solunum yoluyla insandan insana çok kolay bulaşır.
7 2

Beta mikrobu varlığı nasıl anlaşılır?


Boğaz ağrısı, yüksek ateş, yutma güçlüğü, iştahsızlık, halsizlik, karın ağrısı, bulantı ve kusma ilk belirtilerdir. Boğazda kızarıklık, bademciklerde şişme, kızarıklık ve üzerinde plak denilen oluşumlar gözlenebilir. Çene altı bezelerinde şişme ve ağrı vardır. Eklemlerde ağrı ve hassasiyet olabilir. Hasta ateşli, halsizdir, bir şey yiyip içemez.
7 3

Hastalık kaç gün sürer?


Uygun tedavi ile boğaz ağrısı ve ateş üç-beş günde düşer, ancak genel tablo bir-iki hafta sürebilir.

Mikrop alındıktan 10 gün kadar sonra hastalık tablosu yaratabilir. Buna uygun önlemleri almanızda yarar vardır.

Hasta olmayanda da beta olabilir mi?


Evet. Bazı kişilerde hastalık belirtileri olmaksızın mikrop bulunur. Bunlara taşıyıcı denilir. Taşıyıcılık da az değildir.
7 4