Çalışırken zayıfla!

.

Eğer gün boyunca uzun süre oturuyorsanız, doğru bir şekilde oturmanız ve ofiste egzersiz yapmanız gerekir. Gün içerisinde kıpır kıpırsanız yaklaşık 500 kalori yakabilirsiniz ki bu küçük bir öğün yemekle eşittir.

Doğru oturmak için gözleriniz bilgisayar ekranının en üstüyle aynı seviyede olmalıdır. Sandalyenizin açısını belinize uygun ayarlamalısınız, böylece sırtınızı yaslayacak bir desteğiniz olur.

Koltuğunuzu kalçalarınız dizlerinizden yukarıda olacak şekilde ayarlamalısınız. Bilekleriniz düz olmalı ve dirsekle bilek arasındaki bölüm masanıza paralel olmalı.

Şimdi doğru pozisyondasınız, ayaklarınızın yere düz bir şekilde basmasına dikkat edin.
8 1
Oturma Egzersizleri

Aşağıdaki egzersizleri günde birkaç defa tekrarlamalısınız.

Omuzlarınızı silkin. (omuzlardan kulaklara)


Her bir omzunuzu üçer kere döndürün.


Göğüslerinizi gerin. (ellerinizi arkada birleştirin, omuzlarınızı geriye doğru çekin)


Bel kemiğinizi -her yöne iki kere- döndürün.

Bunları her saat yapın. (koltuğunuzda veya arabanızda sabit haldeyken)
8 2
Ayağı ve ayak bileğini çevirme

Sandalyenizde otururken, sağ bacağınızı sol dizinizin üzerine dayayın.

Sağ ayağınızı büyük tam daireler çizecek şekilde yavaşça kendi ekseni etrafında çevirin. Bunu 10-15 kez yapın. Ardından sol bacağınızı sağ bacağınıza koyarak egzersizi tekrarlayın.

Ayak bileklerini içe ve dışa çevirme

Bir sandalyede rahatça oturun ve bacaklarınızı öne doğru uzatın. Topuklarınız birbirine değecek şekilde bileklerinizi dışa doğru çevirin, ayaklarınızı tutabildiğiniz kadar dik (mümkünse ayak parmaklarınız topuklarınızla aynı hizada olacak şekilde) tutun. 2-3 saniye böyle kalın.

Ardından, tabanlarınızı birbirinden uzaklaştırıp dışarı doğru ve parmaklarınızı, rahat kalmak koşuluyla olabildiğince içeri doğru çevirmek suretiyle bileklerinizi içeri doğru çevirin. Birkaç saniye bu şekilde kalın ve hareketi her bir yöne doğru 5 kez tekrarlayın.
8 3
El bileklerini ve kolları çalıştırma

Dambıl alarak kollarınızı sıkılaştırıp, bileklerinizi çalıştırabilirsiniz. Elinizle tuttuğunuz dambılları 10 kez içe doğru çekin, indirin.
8 4