Cildimizi neler yaşlı gösterir?

.

Donuk bir cilt: Günlük cilt bakımı rutininizi aksatmanız daha yaşlı görünmenize yol açabilir. Cildinizi düzenli bir şekilde temizlemezseniz ölü cilt hücreleri yüzeyde birikmeye başlar. Bu hücreler nemlendiricilerin işe yaramasını engeller ve cildinizin donuk görünmesine yol açıyor.

Çözüm: Cilt bakımınızı düzenli olarak yapın. Sabahları yüzünüzü mutlaka yıkayın. Akşam uzun bir günden sonra makyajınız olsun ya da olmasın mutlaka yüzünüzü yıkamalısınız. Çünkü cildinizde biriken yağ ve kirler gözeneklerinizi tıkar. Haftada birkaç kez nazikçe yapacağınız 'exfoliation' (pul pul dökme) genç ve sağlıklı bir cilt için gereklidir.
6 1
Siyah noktalar: Güneşteki UV ışınları ciltte melaninin aşırı üretimini tetikliyor, kırışıklıklar gibi cildinizin yaşlı görünmesine yol açıyor. 2009 yılında ikizler üzerinde yapılan bir çalışmada, farklı miktarlarda güneş ışığına maruz kalmak, güneş hasarına bağlı olarak kardeşlerin 10 yaş kadar daha yaşlı görünmesine yol açıyor.

Çözüm: Dışarıya çıkarken güneş kremi kullanın. Herkesin dışarıya çıkmadan önce en az 30 faktör güneş kremi sürmesi gerekiyor.
6 2
Kuruluk: Soğuk hava cildiniz için çok kötüdür. Soğuk hava ve evinizin içindeki kuruluk cildinizin koruyucu tabakasını kırar ve cildinizin lekelenmesine, pul pul dökülmesine ve yaşlı görünmesine neden olur. Kuru, sertleşmiş cilt parlamaz.

Çözüm: Kuruluğu iyileştirmek için cilt tipiniz için uygun olan nemlendiriciyi kullanın. Özellikle geceleri yatmadan önce mutlaka nemlendiricinizi kullanın. Yağlı ciltlerin ise su bazlı nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Cildiniz aşırı kuruysa kışın vazelin ya da dimethicon içeren nemlendiricileri tercih edin.
6 3
Şiş göz torbaları: Bu sorunla muhtemelen 40'lı yaşlara kadar karşılaşmayacaksınız. Ancak artık kadınlar daha erken yaşta gözaltı torbalarına sahip oluyor. Bunlar da sizi daha yaşlı gösteriyor.

Çözüm: Kronik yorgunluk stres hormonunun aşırı üretimine yol açar. Bu da cildinizde iltihaba neden olur. Art arda her gece en aza 7 saat uyku dinlenmenize yardım edecek, cildinizin görünümü üzerinde fark oluşturacaktır. Ayrıca yüz üstü ya da yan yatarsanız, cildinizin altındaki sıvı gözlerinizi çevresinde birikir. Bu nedenle başınızın altına fazladan bir yastık yerleştirin ve sırt üstü yatın. Sabahları göz altı torbalarınız şişmiş ise bir bezi 15 dakika dolapta tutun ve soğuk kompres gibi kullanın.
6 4