Diyet yaparken başarılı olmanın 10 sırrı!

Kilo vermek için bu basit önerileri uygulayın, motivasyonunuzu arttırın!


Sık sık diyete başlıyor ancak kısa bir süre sonra motivasyonunuzu kaybedip kendinizi yine buzdolabının önünde mi buluyorsunuz?

Aslında eziyet çekmeden diyetinize devam edip, ideal kilonuza kavuşabilirsiniz. Formda bir vücuda sahip olmak için diyette başarılı olmanın 10 sırrını Acıbadem Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Emine Yüzbaşıoğlu ağlatıyor!
12 1

Diyet yaparken “Acaba kilo verebilir miyim, versem bu kilomu koruyabilir miyim?” gibi motivasyonunuzu etkileyecek sorularla kendinizi yormayın .”Ben istedikten sonra başarabilirim ” diyerek kendinizi yüreklendirin.

Diyete başladığınızda kendinize “Ayda 6 kilo veririm ya da 8 kilo veririm” gibi büyük hedefler de koymayın. Bunun yerine diyete küçük hedeflerle, stres yapmadan başlayın. “Ayda1 kilo bile versem yılda 12 kilo yapar” diye düşünüp kendinizi rahatlatın.
12 2

Kilonuzu takip etmek amacıyla sık sık tartılmayın. Sabah diyete başlayıp akşam sonuç beklemeniz kendinize haksızlık etmekten başka bir işe yaramaz. Sağlıklı bir diyetle ayda 4-6 kilo vermeniz ideali. Buna göre haftada 1-1,5 kilo kaybı normaldir. Fazlasını bekleyerek kendinizi hayal kırıklığına uğratmayın. Uygun tartılma sıklığı haftada 1, sabahları aç karnınadır. Gün içinde farklı saatlerde birkaç kez tartılmanız ise moralinizi bozarak motivasyonunuzu düşürecektir.
12 3

Yediklerini not almak kendinizi kontrol etmeniz için güzel bir yöntem. Öğün sayısı tamam mı, öğünlerde doğru besin grupları yenmiş mi? Bunları kontrol ederken, yaptığını yanlışlar varsa onları görme şansınız olacaktır.

Belki de farkında olmadan ikindi ara öğününü atlıyorsunuzdur. Bu durum da sizin akşam çok acıkmanıza ve diyetinizi bozmaya sebep olacaktır. Böyle bir durumda kendinize bu ara öğünü hatırlatacak bir yöntem bularak ( not alarak, alarm kurarak vb. ) bu sorunu çözmüş olursunuz. Not almanın diğer bir avantajı ise diyetiniz yaptınız, tükettiklerinizi yazdınız, fakat bir hafta sonra hiç kilo verememişsiniz ya da çok az vermişsiniz. Bu durumda bu tüketiminizi diyetisyeninizle inceleyerek yaptığınız hatayı bulma şansınız olacaktır.
12 4